Serdar BALİ
Serdar BALİ
sbali@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İki camia artık barışmalı

Uzun zamandır ligimizde yaşamadığımız 3 takımlı şampiyonluk yarışının keyfini sürecekken bir anda futboldan başka her şeyi konuşur durumda kaldık. Rize-Fenerbahçe maçındaki skoru, nasıl oynandığını tartışacakken, Sarı-Lacivertliler’in kafilesine Sürmene yakınlarında yapılan saldırı haberini aldık. Ne olduğu kimse tarafından anlaşılmamışken, bir kısım ukala “Olay Sürmene’de oldu. Sürmene, Trabzon’un kazası. Demek ki suçlu Trabzonspor” diye noktayı koydu.

Türkiye’de bu tip yağdanlıkçı kesim fazla olduğu için sonuç üretmek zor oluyor. Maç Rize’de, Fenerbahçe 2010-2011 sonrası defalarca Trabzon’a gelmiş ve dönmüş. Ama bugün olan olay hemen Trabzon’a mal ediliyor! Trabzonspor öyle bir duruma geldi ki, Fenerbahçe gelirken veya giderken uçağında sıkıntı çekse suçlu Trabzonspor olacak!

Şahsi görüşüm;

1- Olay amatör bir taraftarın yapacağı iş değil.

2- Profesyonel bir ekibin amatör süsü vermeye çalıştığı, resmen Türkiye üstüne düzenlenmiş bir suikast ve toplu katlima yol açacak kadar da vahim ve ciddi bir olay.

3- Bundan kimin çıkarının olduğu ileriki günlerde zaten anlaşılacak.

Sonuç olarak;

1- İki takımın bu düşmanlığını ortadan kaldıracak adımların atılması gerçeği ortaya çıkmıştır.

2- Başkan ve yöneticilerin kendilerine uzatılan mikrofonlara dengeli konuşması mecburidir.

3- 2010-11 sezonu için TFF’nin bağlı olduğu kurumun verdiği ile TFF’nin verdiği kararın hangisinin geçerli olacağı konusunda devletin de araya girerek noktayı koyması gerekir.

Olaydan sonra Fenerbahçe Yönetimi’nin söylemlerindeki yatıştırıcı noktalar ne kadar sevindirici ise de “Failler bulunmazsa futbol oynamayacağız” gideri o kadar yanlış ve önümüzdeki günlerde çekilecek sıkıntının habercisidir. Çekingem, Fenerbahçe’nin bu giderine yetkililerin iki tane garibi bulup suçu onların üstüne atmaya çalışarak cevap verecek olma ihtimalidir.

Bazıları ülkeyi karıştırmak için nerede kimleri birbirine düşüreceğini çok iyi biliyor. Çünkü Türkiye’nin üstüne çok çalışmışlar.

Türk halkı olarak ama futbolda ama başka yerde bunları iyi takip etmemiz, ona göre tepki vermemiz lazım.