Yazarlar

Ahmet KAPLAN

Ahmet KAPLAN

akaplan@stargazete.com

İzmir’de gündemi kimler belirliyor

Ahmet KAPLAN tüm yazıları

Medya Takip Merkezi, İzmir gündemini kimlerin belirlediğini araştırmış.  MTM yakın zamanlarda kent gündemi ile ilgili gelişmeleri derleyerek kentin nabzını tutanları aktarmaya başladı. MTM, kim gündem olmuş, kim gündemi belirlemiş, hangi isim ve markalar konuşulmuş kent gündemine ilişkin bize bir hafıza oluşturuyor.

Kentin gündemi, kenti okumak için iyi bir fotoğraftır.  MTM, Ekim ve Kasım ayında en çok hangi isimler konuşulmuş, en çok kimler hakkında haber yayınlanmış. Kentin hangi markaları daha çok gündeme gelmiş bir tarama yapmış.

MTM’nin araştırmasında İzmir’de siyasi alanda üç isim öne çıkıyor. Bakanlardan Binali Yıldırım ve Ertuğrul Günay, sonrasında ise Aziz Kocaoğlu geliyor.

İzmir konusundaki güncel gelişmelere baktığımızda eskiden tek başına gündemi belirleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kentin gündem belirleme liderliğini AK Parti’ye kaptırması bana göre en büyük sürprizlerden birisidir. Öyle görülüyor ki iki bakan kentin ana gündem maddesini oluşturmaya başlamış durumdadır.

İki bakan, İzmir’in gündeminde Kocaoğlu’nu geride bırakırken, liderlik koltuğuna oturarak kendilerinden en çok bahsedilen isimler oldu.

Ekim, Kasım ve Aralık aylarının liderliğini ele geçiren bakanlar, artık İzmir gündemine damgasını vurmaya başladı. Bu sürpriz gelişmeye bakıldığında iki bakan ile birlikte AK Partinin İzmir’de varlığının güçlenmesi olarak da görülebilir.

İzmir’in en çok konuşulan ismi, hakkında Ekim ayında 1.636 haber yapılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım olurken, ikinci ismi ise 1026 haberle Kültür ve Turizm Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu listede 971 haberle üçüncü sırada yer aldı. Kasım ayına geldiğimizde de yine AK Partili iki bakan gündemin lideri olarak öne çıkıyor.

MTM’nin İzmir’de Kasım ayı gündemine dair yapmış olduğu araştırmada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 1.422 haber ile en çok konuşulan isim olarak yine birincilik sırasında öne çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise 1.353 haber ile İzmir gündeminde yer alan bir ikinci diğer isim. Ekim ayında olduğu gibi Kasım’da da üçüncü sırada kalan Kocaoğlu hakkında ise 1.241 haber yayınlanmış.

İzmir’de adından en çok bahsedilen, en çok haber yayınlanan isimler böyle iken,  peki İzmir’in markalarında durum nasıl?

Medya Takip Merkezi Kasım ayında İzmir’in gündeminde en çok hangi markaların konuşulduğunu ilişkinde bir veri hazırlamış. Hangi markalar hakkında en çok haber yayınlanmış ve kimler listeye girebilmiş?  İşte Kasım ayının İzmir’de en çok konuşulan isimleri ve markaları;