Yazarlar

Ahmet KAPLAN

Ahmet KAPLAN

akaplan@stargazete.com

İzmir’de kim kazandı, kim kaybetti

Ahmet KAPLAN tüm yazıları

30 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti Türkiye genelinde oylarını yüzde 7’nin üzerinde artırırken, İzmir’de Türkiye ortalamasını ilk kez yakalayan il oldu. AK Parti Binali Yıldırım’la Büyükşehir’deki oyunu yüzde 30’larda olan oyunu yüzde 36’ya yükseltti. 2009 yerel seçimlerinde sadece Bayındır ilçe belediyesini kazanan Ak Parti 30 Mart yerel seçimlerinde 6 ilçe belediyesini kazandı. Birçok ilçeyi de kıl payı kaybetti.

Bir iken 6 oldu

30 Mart 2014 yerel seçim yarışına İzmir’de UDH eski Bakanı Binali Yıldırım ile giren Ak Parti hem oyunu artırdı, hem de kazandığı belediye sayısını yükseltti. 2009 Mart yerel seçimlerinde İzmir’de sadece Bayındır ilçesini kazanan ve yüzde 30 civarında oy alan Ak Partinin adım adım yükselişi devam ediyor. Kurulduğunda girdiği ilk genel seçimlerde İzmir’de yüzde 17’lerde oy alabilen Ak Parti, her seçimde oyunu artırdı. 2009 yerel seçimlerinde İzmir’de yüzde 30’lar civarında oy alan Ak Parti, 30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde oyunu yaklaşık 7 puan artırarak yüzde 36’lara yükseldi.

Ak Parti İzmir’de sadece oyunu artırmakla kalmadı. Kazandığı belediye sayısıyla da dikkat çekti. Bir önceki yerel seçimde sadece Bayındır ilçesini kazanan Ak Parti, 30 Mart yerel seçimlerinde Torbalı, Kemalpaşa, Ödemiş, Selçuk, Menderes ve Kınık gibi 6 ilçe de kazanma başarısını gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’da; “Yüzde 29 olan oy oranımızı yüzde 36’lara çıkardık. Oyumuzu 625 binlerden 1 milyona çıkardık. Bizim beklentimiz yüzde 40 idi. Burada genel siyaset yapıldı. İzmir CHP’ye ihtar vermiştir” diyerek beklediği rakamların altında kalmış olsa da oy artış oranlarına dikkat çekmektedir.

50’nin altına düştü

CHP İzmir’de yerel seçimin galibi gibi görünse de 2009 yerel seçimlerindeki tabloya göre büyük bir kan kaybı yaşandığı görülüyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yüzde 56 civarında oy alan CHP’nin oyu yüzde 49’a düştü. 2009’da 30 ilçenin 28’ini kazanan CHP, bu seçimde ise sadece 23 ilçeyi kazanabildi. Geçen seçimde kazandığı 8 ilçeyi kaybetti.

7 puanlık erime

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu seçim öncesinde yaptığı açıklamalarda bu seçimler de hedefinin yüzde 60’la kazanmak olduğunu açıklamış ve 30 ilçe belediyesini de kazanacaklarını iddia etmişti. Aday belirleme süreci ve yöntemi sebebiyle parti tabanından ciddi eleştirilere hedef olan CHP İzmir’de kendisine böylesine yüksek çıta belirlemesi ve sonrasında bu çıtanın çok altında kalınması tam bir hayal kırıklığı oluşturdu. Kale söylemi büyük yara aldı.

Oy oranlarını artırdıklarını iddia eden Aziz Kocaoğlu’nun sözlerinin aksine CHP İzmir’de yaklaşık 7 puan birden eridi. Üstelik Aziz Kocaoğlu tarafından kamuoyuna sürekli deklare edilen yüzde 60 oy oranı ve 30 ilçede kazanma iddiası da hayal oldu.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde büyük zafer ve kale söylemiyle yola çıkan, rakip partinin en ağır kara propaganda ve yıpranmaya maruz bırakıldığı süreçte, yapılan ittifaklara rağmen ortaya çıkan sonuç başarımıdır? Nitekim 8 ilçenin kaybedilmesi ve yüzde 50’lerin altına düşülmesinin başarısızlık olduğu CHP içinde de kabul edilirken, sonu gelmez tartışma ve kavgalarında fitilini ateşledi. Öyle görülüyor ki İzmir’de kale söylemi çatırdıyor. Bu gidişle sonraki seçimde CHP için zafer değil, adeta hezimet yaşanırsa hiç şaşırtıcı olmaz.