Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kabahat kendi potansiyelini bilmeyende

Bir gazete dün sabahın ilk saatlerinden itibaren maden bulmuş gibi aynen şu şekilde haberi paylaşıyor; “...TÜRKİYE’nin uzun menzilli füze sisteminde Çin firmasını seçmesine Batı’dan gelen tepkiler giderek büyüyor. Bu tepki mali kesimi de somut olarak etkilemeye başladı. Son olarak Aselsan’ın ikincil halka arzı için aracılık yapmasını istediği uluslararası danışmanlık firması Merrill Lynch, Çin firmasının seçimini gerekçe göstererek, böyle bir halka arza aracılık yapamayacağı açıkladı. Merrill Lynch aracılık teklifini neden kabul etmediğini özetleyen bir mektubu da Aselsan’a iletti...”

Sevgili dostlar, haberin özünü ve nasıl paylaşıldığını görüyorsunuz; “Türkiye’ye Batı’dan tepki artıyor”! Aslında bu haberi yapanı suçlamıyorum, adamın anlayışı ve verilen görev sonucu yapacağı bu! Burada tek bir suçlu var; o da bu işi götürüp Merrill Lynch’e teslim etmeye kalkan, her “halka arzı” kendi şirketleri iş yapamazmış mantığıyla YABANCI’ya teslim etmeye uğraşan zihniyet veya başka bir açıdan bakınca; devletin içinden şirket yönetim kurullarına kadar her yeri sarmış olan, Başbakan Erdoğan’ın tabiriyle “OLİGARŞİK BÜROKRASİ”!

Sevgili dostlar, Başbakan Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı en büyük hizmet “kendimizi bilmemiz, potansiyelimizi idrak etmemiz” ve gereğini yapmamız yolunda oldu. Göremediklerimizi, düşünmeye cesaret edemediklerimizi, adım dahi atamadıklarımızı YAPAR OLDUK... Artık daha büyük, özümüze güvenerek ve geleceğe yönelik düşünebiliyoruz... Buna rağmen yukarıdaki örnek hala yapacak çok iş olduğunu ve bu “kendini bilme-kendine güvenememenin” özellikle BÜROKRASİ’ye ve halkın değerlerini yöneten YÖNETİM KURULU üyelerine anlatılması gereğinin çok net bir kanıtı... Bu ülkede başta kamu bankaları olmak üzere bu halka arzı yapabilecek o kadar çok kurum varken, eski güvensizlikler ile gidip hala “seni krize sokanların” peşinde koşarsan, hala ülkendekileri “yok” sayıp, yabancı kaşığıyla yemek yemenin daha güzel ve umut verici olduğunu düşünürsen, adamlar da seni en küçük bir nokta yakaladıklarında böyle dünya aleme haber yapıp rezil etmeye çalışırlar...

Sonuç: Bu ülkede vatandaşın bankalarda 1 trilyon TL üstünde varlığı var ve bizler hala “satış yapılacak” tek yerin yabancılar olduğunu düşünen bürokrat ve şirket yönetimlerine sahibiz.... Ne mutlu bize! Yapacak daha o kadar çok işimiz, bu ülkenin gerçekte ne olduğunu öğretecek-gösterecek-idrak ettirecek daha o kadar çok insanımız var ki!

Önemli not: Aselsan başta olmak üzere birçok şirketin halka arz edilmesi gerektiğini uzun zamandır yazıyor ve gerekli adımları elimden geldiğince atmaya çalışıyorum... Adım olarak “halka arz” edilmesinin düşünülmesi OLUMLU fakat yöntem ve yok yere düşülen durum üzücü... Bu konunun çok iyi herkes tarafından özellikle YERLİ FİNANSAL ENTELLEKTÜEL kapasitemiz de idrak edilerek sorgulanması ve gerekli adımların atılması kaçınılmaz... Bir mal satılacaksa ilk tercih halkın birikimleri olmalı! Bir daha yazayım; bu ülkenin değerleri satılacaksa ilk tercih HALK olacak, yabancı peşinde yalvar yakar olmanıza gerek yok!