Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kopenhag kriterleri

Galatasaray için Devler Ligi'nde Kopenhag sınavı "Avrupa Fatihi" olduğunu hatırlama maçıydı.

TT Arena'nın tribünlerini dolduran 50 bin taraftar müthiş bir ambians yaratırken, verdiği destekle Sarı-Kırmızılı futbolcuları resmen ateşledi.

Bu ilk kıvılcımdan sonra büyük bir yangına dönüşen coşku ile Galatasaraylı oyuncular, hakemin başlama düdüğü ile saldırıya geçti. Öyle ki, rakibe göz açtırmadılar. Tam saha presle Kopenhag kendi sahasına sıkıştırıldı. Sağdan Bruma-Selçuk, soldan Dany-Sneijder gollük ortalar yaptı. Bırakın top oynamayı, meşin yuvarlağı sahasından uzaklaştırmakta bile güçlük çeken Kopenhag'a ilk darbeyi vuran Melo oldu. Dany'nin muz ortasında Brezilyalı, hem rakibi hem de topu kaleye soktu. Golden sonra hem tribündeki taraftarlar, hem de ekran başındaki G.Saraylılar fark beklemeye başladı. Beklenildiği gibi de oldu. Karabük maçının yıldızı Sneijder dün bir kez daha sahnedeydi. İleri çıkışlarıyla rakip deafansı bunaltan Eboue'nin mükemmel asistinde öyle güzel bir plase yaptı ki, görülmeye değerdi. Başkan Ünal Aysal'ın "Aylardır üstün performans göstersin diye bekliyorum" diye mesaj gönderdiği Hollandalı, sanki "Ben bitmedim" der gibiydi.

2-0'dan sonra maçı izlemek büyük bir keyfe dönüştü. Gecenin kahramanı Eboue sanki motor takmış gibiydi. Rakiplerini ipe dizer gibi geçti, Drogba'ya "Al da At" dedi. Hem Mancini, hem futbolcular, hem de tribündeki taraftarlar 3-0'la aşka gelmişti. Galatasaray'a göre kadro yapısı itibariyle 10 numara küçük olan Danimarka temsilcisi daha ilk yarıda havlu atmıştı.

İkinci yarıda Cim-Bom ister gaza bastı, ister frene. Canı nasıl istiyorsa öyle oynadı. Biraz ciddi olsalardı, skor 4 de olurdu, 5 de. Tribündeki 200 kadar Kopenhaglı taraftarların, maçı bırakıp tribün şovunu cep telefonlarıyla çekmeye çalışması da ilginç bir görüntüydü..

Gelelim son söze.. 1- Burak Yılmaz gol atmak için didindi, durdu, ama başaramadı.. Gösterdiği mücadele takdir edilmeli. 2- Drogba'nın sahada olması yeter, çok koşmasına gerek yok. Fırsatını buldu mu atıyor. 3- Dany solbekte kusursuz oynadı. 4- Sneijder her geçen gün futboluna bir şeyler daha katıyor. 5- Melo golün dışında çok çalışkan, hırslı ve arzuluydu.. 6- Bruma enerjisi ile sağ kanada güç enjekte etti. 7- Kopenhag zaferi G.Saray'ı ilk iki için umutlandırdı. 5 Kasım'da Danimarka deplasmanında devamı gelmeli..