Selahattin DÖNMEZ
Selahattin DÖNMEZ
sdonmez@sdonmez.com
Yazarın Sayfası

Light bisküvi metabolizmayı yavaşlatıyor

Kilo konusunda belirleyici faktör olan metabolizma hızının kontrolü elinizde. Sucuk, light bisküvi ve kızartma gibi besinleri diyetinizden çıkararak metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Vücudun dinlenme halindeyken sarfettiği enerji olan metabolizma hızı, kilo konusunda belirleyici faktördür. Vücudumuz kendi büyüklüğüne göre çalışan bir metabolizma hızına sahiptir. Metabolizma hızı vücudun hacminin yani büyüklüğünün dışında, yaş, cinsiyet, kas kütlesinin miktarı, yenilen yiyeceğin protein-karbonhidrat ve yağ oranı, fiziksel aktivite yapıp ya da yapmama ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak burada bir noktayı kaçırmamak gerekiyor: Metabolizma hızı da kişiye özeldir. Sürekli sorulur: “Metabolizmam yavaş ise nasıl hızlandırabilirim.” Bunu şu şekilde örneklendirmek isterim. Örneğin 50 yaşında, düzenli egzersiz yapmayan bir kadını ele alalım. Bu kişi her gün düzenli en az 45 dakika yürüse bile metabolizma hızı ancak 6 ayda yüzde 2-3 kadar yükselecektir. Çünkü yaşla beraber organların çalışma kapasitesindeki yavaşlamaya bağlı olarak düşen metabolizma hızı maalesef yeterli şekilde hızlanmayacaktır.

Zayıflamanın önündeki en büyük engel

Eğer metabolizmanızı canlı tutmak istiyorsanız çocukluk çağından başlayan düzenli egzersizler, kilonun kontrolü, daha düzenli öğünler ve kaliteli ama uzun olmayan uyku ile sağlayabilirsiniz. Bir de metabolizmanın düşmesinde yani düzensizleşmesinde beslenmenin rolü de bulunur. Metabolizmayı düşüren ve uzak durulması gereken besinler tüketildiğinde vücudunuzda yağ kütlesi artacak ve bel bölgesindeki yağlanma ile hormonsal düzensizliklerle beraber metabolizmanız dengesizleşecektir. İşte o tehlikeli besinler: Patates cipsleri, şeker içeren gazlı veya gazsız içecekler, kremalı pastalar, hazır bisküviler, light bisküviler, tereyağı, kaymak, yağlı etler, kızartmalar, salam, sucuk, kavurma, pastırma, yapay tatlandırıcılar, renkli şekerlemeler, jelli şekerler, aşırı alkol, hazır yapılmış yağlı kurabiyeler, bol kepekli tüm ürünler, krema, tuzlu krakerler.

SAĞLIKLI VE HIZLI KİLO VERMENİN FORMÜLÜ

-Gün içerisinde 2.5-3 lt su tüketin. Su kaybı metabolizmanızı yavaşlatır. -Öğün atlamayın. -Özellikle karabiber ve pul biber gibi baharatlı yiyecekler tüketin. Böylece metabolizmanızı yaklaşık yüzde 20 oranında hızlandırabilirsiniz. -Mutlaka egzersiz yapın. -Dengeli beslenin. Vücudunuzu dengede tutarak da metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. -Yemek sonrasında yapılan küçük yürüyüşler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. -Günde 2 fincan Türk kahvesi veya şekersiz kahve için.