Mustafa KARTOĞLU
Mustafa KARTOĞLU
mkartoglu@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘Manyağa bak!’

‘Kartoğlu böyle konuşmazdı’ diyeceksiniz; 
Haklısınız.

Böyle konuşmam, yazmam da…

Başlık bana ait değil.

Arkasında kan gölü bırakmış bir teröristin öldürülmesi üzerine ‘sağ yakalanmalı ve yargılanmalıydı’ diyerek devleti suçlayan birine karşı atılmış bir manşet bu.

Star’ın manşeti de değil…

Bugüne ait de değil…

1 Kasım 1998’e ait.

Devamı var;

“Yerli olmayan, Batı kompleksiyle Türkiye karşıtı tavır alanlara” yönelik, ‘Entelektüel haymatloslar’ tanımlaması.

İki başlık da dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’e ait.

***

Başlıkların hikayesini ve bugün bunu neden hatırlattığımı anlatayım:

1998’de THY uçağını kaçıran PKK’lı terörist yapılan operasyonda ölü ele geçirilmiş, dönemin İnsan Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Osman Baydemir“İnsan hakları gereği sağ yakalanmalıydı” diye açıklama yapmış, Hürriyet de ‘Manyağa bak’ manşetini atmıştı. Haber, “Baydemir'in, teslim olmadığı için güvenlik güçlerince öldürülen PKK'lı korsana verdiği destek infial yarattı” diye bitiyordu.

(http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/11/01/hurriyet.asp 

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/11/01/75272.asp)

Aynı gün başyazar Oktay Ekşi, ‘Bunlar neyin avukatı’ başlıklı köşesinde şunları yazdı: “Bunlar kendilerini devlet düşmanlığına şartlandırmışlar. Devletin meşru güçleri bir operasyonu hukuka uygun şekilde yapsa da fark etmez. Örneğin bu olayda o alçak teröristi tek kurşunla öldürmedikçe öteki 40 masum insanın kurtulmasına imkân bulunmadığını bu kafalara anlatamazsınız. Üç yıl önce ikisi kadın üç öğretmen arkadaşını öldüren, bir öğretmen ile bir polis memurunu ağır yaralayan bu şeririn canı bu kafadakiler için makbuldür ama o masum insanlarınkinin beş paralık değeri yoktur.”

(http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/11/01/75283.asp)

‘Teröriste tek lafınız yok’

Ertesi gün Özkök, Baydemir’e ‘Kasap hakları derneği’ başlıklı bir yazıyla tepki verdi: (Özetle) “O adam üç öğretmeni ve bir polisi öldürdüğü zaman ne tepki göstermiştiniz? Tek satır yok. PKK'lı olmayan insanların katli onların ilgi alanına girmiyor. Çocuklar öldürüldüğünde ne yaptınız? Uçak kaçırma eylemine karşı tek kelime eleştiri yok. İşte dünyada terörizm bu mantık yüzünden bitirilemiyor. Öldürülen insanlar için fatura yok, ama insan kasabı için devletten hesap soruluyor: ‘Öldürülmeden ele geçirmeliydiniz.’ Olur, bir defaki sefere teröristten rica ederiz. İnsan hakları kavramının içine işte böyle ediliyor.”

(http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/11/02/75506.asp)

‘Entelektüel haymatloslar’

‘Manyak’ manşeti eleştiri alınca, Özkök 7 Kasım’da onlara ‘Entelektüel haymatloslar’ (vatansızlar) başlıklı yazısıyla cevap verdi: “Bir ülkede kendine entelektüel diyebilen bir kafa, insan hakları adına konuştuğunu iddia eden bir zihniyet, bu kavramı sadece kendi ideolojisine uygun bir biçimde yontmaya kalkışırsa, o ülkenin basını da çıkar bu manşeti atar. ‘Böyle gazetecilik anlayışı olur mu?’ Olur. Hem de bunu yaptığı için halktan büyük alkış alır. Milli olan her yaklaşım biçimine karşı çıkan bir sözde aydın tipi, bu ülkenin düşünce mahallelerinde külhanbeyliği yaptığı sürece, ona milli olan duyguları hatırlatacak bir karşı zihniyet de yaşayacaktır. Çünkü bu ülkede bütün aydınlar haymatlos değil. Kafalarında millilik duygusunu taşıyan gerçek aydınlar da var. Bu coğrafyada Türkiye'nin ancak böyle sağlam bir millilik duygusu ile ayakta kalabileceğine inanan aydınlar var.”

(Özkök’ün ‘millilik’ dersi verdiği yazı: http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/11/07/76444.asp)

Enteresan değil mi?

CHP’li vekilin sözleri aynı

‘Dönemin’ Ekşi’sini, Özkök’ünü hatırlamamın nedeni bugünün HDP Milletvekili Baydemir ve partilileri değil. Onlar ‘istikrarlarını’ bozmuyorlar.

Manşeti hatırlatan CHP milletvekili Murat Emir.

Emir, dün Cizre ve daha başka yerlerde sokaklara bombalı tuzaklar kuran ve roket atarlarla polisleri şehit eden teröristlerin öldürülmesine ilişkin “Terörist de olsa en azından yargılanma hakkı vardı” dedi.

Bu kişi, CHP tarafından bölgeye gönderilen ‘inceleme heyeti’ adına konuştu. Yani CHP adına…

PKK sadece 90’ların terörünü hortlatmamış, o manşetlerin ve köşelerin muhataplarını da hortlatmış…

‘Milli olmayan’ aidiyetlerin, kişisel kinlerin insanları, kurumları nereye sürüklediğinin trajik bir göstergesi bu.