Yazarlar

Resul Tosun

Resul Tosun

rtosun@stargazete.com

Mesele dokunulmazlık değil, mesele terör!

Türkiye’nin şu anda öncelikli sorunu terördür. 5 ay içinde başkentin göbeğinde 3 kez terör eylemi gerçekleşiyor ve İstanbul’un en işlek caddesinde devam ediyor,  onlarca vatandaşın canına mal oluyorsa öncelikli meselemiz terördür.

Terörle mücadeledir.

***

Teröristle ve teröriste destek veren bütün odaklarla yılmadan usanmadan mücadele etmek ve vatandaşa güven vermek devletin öncelikli görevidir.

Vatandaş devletin terörle gereği gibi mücadele ettiğinden emin olmalıdır.

Emin olmalıdır ki toplumsal kargaşalar yaşanmasın.

***

Bir milletvekili 29 vatandaşı katleden caninin taziyesine  gider sonra da eli kolu serbest dolaşırsa bu durum teröriste moral verir, vatandaşı da tedirgin eder.

Terör eylemi sırasında katledilen bir caninin cenazesine milletvekilleri katılıp onları şehit olarak anar ve onlarla iftihar ettiklerini söylerler sonra da serbestçe dolaşırlarsa bu durumdan  terörist cesaret bulur vatandaş da umutsuzluğa kapılır.

***

Teröristlerin bulunduğu hücreye baskın yapılır oradan yine bir milletvekili çıkarsa ve teröriste kol kanat geren o vekil elini kolunu sallayarak dolaşırsa bu durum terörü azdırır, vatandaşı kızdırır.

Milletvekili seçilmiş birisi, teröristle mücadele eden güvenlik güçlerinin önüne geçip teröriste canlı kalkan olmaya çalışır sonra da hiçbir şey yapmamış gibi elini kolunu sallayarak dolaşırsa bu durum teröriste cesaret verir güvenlik güçlerinin cesaretini kırar ve halkın sinirlerini bozar.

***

Bir milletvekili çıkar da ülkenin bazı bölgelerinde öz yönetim adı altında silahlı işgale teşebbüs edenleri savunur sonra da ona hiçbir müeyyide uygulanmazsa teröre destek olmak isteyen herkesi yüreklendirir sıradan vatandaşı da çileden çıkartır.

Bir milletvekili 35 vatandaşı katleden caniyi kınayıp arkasındaki örgütleri lanetlemek yerine onlara destek olur bütün sorumluluğu da devlete yükler, devletin askerini polisini katil diye suçlar sonrada hiçbir şey olmamış gibi ülkede dolaşırsa terörle mücadelede başarı elde edilmesi beklenmemelidir.

***

Meclis dokunulmazlık zırhının arkasına sığınıp teröre destek verenleri yargı önüne çıkarmalıdır.

Mesele dokunulmazlık meselesi değildir.

Mesele terörle mücadele meselesidir.

Şu anda teröre destek suçu sabit olup hakkında fezleke bulunan vekillerin tamamının veya en azından 5-6’sının derhal dokunulmazlıkları kaldırılmalı ve yargının önü açılmalıdır.

***

Meseleyi genel olarak dokunulmazlıklara getirip terörle mücadeleyi ikinci plana atmamak gerekir.

Önce şu teröre destek verenler ve teröristle iftihar edenler yargıya sevk edilsin sonra da geniş zamanda genel olarak dokunulmazlık meselesi görüşülsün tartışılsın.

Vatandaşın önceliği terörle mücadeledir can güvenliğidir, dokunulmazlık değil!

***

Vatandaşın değil, teröristin ve teröriste destek verenlerin korkması lazım.

Dokunulmazlıkla ilgili Anayasa değişikliği ve geçici madde eklenmesi konusunda partilerin hiçbirine güven olmaz. Zaten daha şimdiden sulandırmaya başladılar.

Ama sadece teröre destek verenlerin dosyaları getirilirse (en azından 5-6’sının) HDP dışında diğer iki parti de desteklemek zorunda kalırlar.

**

Doksanlı yıllara dönme endişesi yersizdir.

Bugünkü Türkiye’nin o günküyle mukayesesi bile düşünülemez.

Bugün yapılması düşünülen  Kürt siyasetçiyi cezalandırmak değil,  vatandaşın canına kasteden terörist  destekçisi vekillere dokunulabileceğini  göstermektir.

Nokta.