Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

NBA, Türkiye’de basketbol okulu açıyor!

Konu annelik, çocuklar, kuşaklar ve çalışan kadın olunca her röportaj bir deneyim oluyor benim için. Kendi çocukluğumuza, öğrenciliğimize dair benzer süreçleri yaşadığımızı hatırlarken, çocuklarımızın teknoloji karşısındaki ustalıklarında benzeri şaşkınlıkları yaşarken yalnız olmadığımı bilmek mutlu ediyor beni... 2000 sonrasında doğan çocukların annelerinin değişen tüketim anlayışlarını masaya yatıran Mom-Z’den ‘Çalışan Anneleri Her Zaman Destekleyen Kurum Ödülü’ alan Banvit’in Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener ile görüşmemiz de tam böyle oldu. Konuşmaya bir yerden başladık, arkası da çorap söküğü gibi geldi...

Görener, söze sağlıklı toplumun sağlıklı çocuklar sayesinde oluşabileceğini belirterek başlıyor. Bu nedenle de ticari ve sosyal çalışmalarında çocuklar ve anneler üzerine yoğunlaştıklarını söylüyor. Çocuklara ulaşmak için kullandıkları yollar arasında tiyatro oyunları ve okullarda verdikleri ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ eğitimleri bulunuyor. Görener, yeterli ve dengeli beslenme eğitiminin temel çıkış noktasında yemek kadar harekete de yer verilmesi gerektiğini belirterek, “Çocuklara, yediklerini hareketle dengelemesi gerektiğine dair bir eğitim veriliyor” diyor. Bu sözleri, ‘müjde’ gibi bir haber izliyor. Çünkü, halihazırda bir basketbol takımı da bulunan Banvit, NBA ile yani Amerikan Basketbol Ligi ile birlikte basketbol okulları açacakmış. Şubat ya da mart ayında öncelikle İstanbul’un Anadolu yakasında açılacak NBA-Banvit Basketbol Okulunu’nu diğerleri izleyecekmiş. “Hedef bu okulları Türkiye’ye adım adım yaymak” diyen Görener, “Basketbol çocukların futboldan sonra en çok sevdiği spor dallarından biri. Bu okullarda çocukların yarısı paralı eğitim görecek diğer yarısı da burslu olacak” diye devam ediyor. Böylece daha fazla çocuğa ulaşmış olacaklar.

Aslında bu okulun da çocuklara sağlıklı beslenme eğitimi verilmesi açısından önemli bir ayak olduğunu söyleyen Görener “Hafta sonu basketbol okullarında, hafta içi okullarda çocuklara eğitim vermiş olacağız. Bu eğitimler bir süre sonra internete de taşınacak” diyor.