Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Öfke rüzgarları ne zaman eserse!

Bizim evde karşılaştığım ruh halleri üzerine bazen annemi arayıp “Ya ben Kerem’in yaşındayken böyle mi yapıyordum?” diye soruyorum. Annem, -objektifliğinden kendisi sorumlu- “Sen hatırlamazsın tabii ama inatçıydın. Hiiiççç Kerem’e kızma bu yaşta normal!” diyor. Bence torunlarına biraz iltimaslı davranıyor olabilir... Bu aralar evde ses düzeyi yükseldi biraz. Ben de bazen bu dalgaya kaptırıyorum kendimi ne yalan söyleyeyim! Genelde ise “Sesinin çok çıkması söylediğinde haklı olduğunu ya da istediğini alabileceğini göstermez. Bana sorunun ne olduğunu söylemeye ne dersin!” seviyesini koruyorum çok şükür. Sonra onlar da sakinleşiyor, oturup konuşuyoruz. Konuşamazsak “Şu an çok sinirliyim sonra konuşalım mı!” diyebiliyoruz. Eh, bu da kazanç...

ATIŞTIRMALIKLARA DİKKAT!

Aynı yaşta çocukları olan birkaç arkadaşımla konuştum. Bu aralar mevsimsel bir geçiş sözkonusu galiba. Onlarda da durum böyleymiş. Yine de öfke konusunda bir uzmanın görüşlerini aktarmak istiyorum size. Zira, istediğini elde edemediği için ağlayan hatta saldırganlaşan çocuklara psikodrama yöntemini öneren Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikodrama Terapisti Arzu Aydın Koç, böylece öfke kontrolü ve girişkenliğin sağlandığını belirtiyor. Çocuk psikodraması yöntemi 6 ile 10 yaş arasındaki gruplarda ideal sonuç veriyor. Koç “Kendileri üzerinde düşünme ve çözüm üretme şansı bulan çocuklar daha yaratıcı ve spontan olur ve yeni-sağlıklı davranış modelleri geliştirir. Bu yöntem sayesinde çocuklarda kişilik gelişimi, duygusal gelişim, kendini doğru ve etkili ifade edebilme, öfke kontrolü, konsantrasyon artışı, korkularıyla baş etme, girişkenlik ve empati gibi pek çok konuda fayda sağlanabiliyor” diyor. Ebeveynlere bir uyarıda da bulunan Arzu Aydın Koç, şunları söylüyor: “Engellenmek öfke yaratır ve krize neden olabilir. Çocuklar geliştirdikleri her problem, belirti ve davranış ile anne babalarına ve diğer otoritelere bir mesaj vermeye çalışır. Bu mesajların anlaşılmaması çocuğun probleminin, yaşadığı duygusal güçlüğün artarak devam etmesine neden olur.”

ANNENİN AJANDASI

Perdeler çocuklar için açılıyor

Anavarza Bal ve Nedim Saban’ın kurduğu Tiyatrokare    İşbirliği ve Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Bölümü’nün katkılarıyla hazırlanan Bal Arıları ve Hınzır Ayı oyunu Kasım ayı boyunca her cumartesi 12. 00’da, Profilo Kültür Merkezi’nde.  Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 12. yılında yeni oyunu Karlar Ülkesi Müzikli-Danslı Çocuk Oyunu  ve  Kibritçi Kız ile ücretsiz olarak izleyiciyle buluşuyor. Ayrıntılı bilgi, www.zorlucocuktiyatrosu.com adresinde.

Haydi spora!

Clubsporium Kış Okulları’nda 3-14 yaş grupları için yüzme, tenis, basketbol, ritmik jimnastik, aikido ve kids gym branşları ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Tüm çocuklar spor yapabilsin diye 250 liradan başlayan fiyatlarla size en uygun spor branşını seçmek için ücretsiz deneme derslerinin den faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar www.clubsporium.com.tr adresinde.

Kayıt için geç kalmadınız

Okullar açılalı epey olsa da çocuğunuz için yeni bir okul seçmek için hala vaktiniz var! Boğaziçi Mezunları Derneği’nin İstanbul Moda’da açtığı MEÇ Okulunda kayıtlar devam ediyor. BÜMED MEÇ Okulları, öğrencilerine stratejik düşünme yeteneği sunuyor.