Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Oyuncak seferberliği

Ivan, almış yanına kağıdı kalemi, boyalarını; yanıma geldi. “Anne!” dedi, “Okulda bir kampanya düzenliyoruz. Herkes evinden oyuncak getirecek. Onları ihtiyacı olan arkadaşlarımıza göndereceğiz. Ben de bir broşür hazırlamak istiyorum. Ama çoğaltmak da lazım. Acaba fotokopi mi yapsak yoksa yazıcının mürekkebi var mı? En az 10 tane olması lazım” deyince baktım konudan hızla uzaklaşıyor, araya giriverdim. “Galiba sen önce bir broşür hazırlamak istiyorsun!” “Evet.” Okulda bu konuda görevli seçilen öğrencilerden biriymiş. Önce broşür hazırlamak istiyormuş. Nasıl yapabilirmiş? Sekiz sayfa olsa yetermiş. Her sayfada bir slogan olacakmış. Slogan konusunda yardım eder miymişim? Sonra da yazıların kenarlarına resim yapacakmış. Fotokopinin de renkli olması lazımmış bu yüzden. Ben tabii büyük bir keyifle kimi fikirler verdim küçük kuzuya. ‘Oyuncak seferberliği’ diye yazdı önce. Diğer sayfalara da “Bütün birinci sınıflar! Haydi oyuncaklarımızı paylaşmaya! Oyuncaklar bütün çocuklar içindir!” gibi cümleler yazdı. Aman, pek bir gururlandım, pek mutlu oldum. Ertesi gün de devam etti broşür çalışması. Ama bir farkla, meğer toplanan oyuncaklar okulda kermes gibi bir etkinlikte satılacakmış.

EN GÜZEL BEBEKLERİ SEÇTİM

Toplanan paralar ihtiyacı olan çocuklara gönderilecekmiş. (Sanırım eğitim desteği olarak) Bu sefer de oyuncakları koymak için nasıl bir stant yapılabileceği konusunda yardım istedi. Her şey iyi, güzeldi ta ki ben “Ha sahi! Sen hangi oyuncaklarını götürüyorsun?” diye sorana kadar. Bizimkinin yüzü değişti, gözler aşağı indi, dudak kenarları kıvrıldı. “Aslında ben!” dedi burnunu çekip sonra bir çırpıda “Hiç oyuncak götürmeyeceğim. Çünkü hiçbirinden ayrılamıyorum. Hepsiyle oynuyorum!” demez mi! Bu sefer yüzü değişen ben oldum! “Elvan, doğru mu anlıyorum? Sen oyuncak götürmeyeceksin ama başkalarının oyuncak getirmesini sağlamak için broşür hazırlayacaksın, stant düzenleyeceksin, öyle mi?” diye sordum. Aynı ifadeyle “Evet anne!” dedi. Ben de aynı ses tonu ile devam ettim. “Senin oyuncak götürmediğin bir etkinlik için başkalarının getirmesini istemek ve bunun için çalışmak ikiyüzlüce bir davranış olur. Sen oyuncaklarından vazgeçemiyorsun ama başkalarının vazgeçmesini istiyorsun! Bu olmaz” dememe kalmadan ağlayarak “Ama anne ne yapayım! Düşünüyorum düşünüyorum birinden de vazgeçemiyorum!” diyebildi ancak. “Tamam” diye sakinleştirdim önce. “Paylaşmak çok güzel bir davranış. Odanda haftalardır oynamadığın oyuncakların var... Ama sen şu an bunun için kendini hazır hissetmiyorsan oyuncak vermek zorunda değilsin. Seni bunun için zorlayamam. Ancak, başkalarının oyuncak getirmesi için de çalışamazsın. Bu az önce de dediğim gibi ikiyüzlüce bir davranış olur. Ya oyuncak götüreceksin ya da o görevden ayrılacaksın! Sen şimdi odana git, biraz düşün. Ben de yemeği hazırlayacağım. Sonra yine konuşalım istersen” diye kararlılıkla son noktayı koydum. Odasında söylene söylene kendini ikna etti. Yanıma geldi “Anne sana sarılmak istiyorum. İkiyüzlü davranmak istemiyorum. Bu nedenle bazı oyuncaklarımı seçtim. Onları yarın okula götüreceğim” diyerek durumu özetledi. Ev ve araba değiştirirken bile “Ben eskisini özledim!” diye ağlayan Elvanım için büyük gelişme! Sanırım kendiyle de gurur duyuyor. “Annecim en güzel bebekleri seçtim” demesinden belli...

ANNENİN AJANDASI

Banyodan yeni çıkmış gibi

NIvea Baby, bebeklerin hassas ve etkin cilt temizliği ihtiyacı için geliştirilen yeni ürünü Bakım Yapan Temizleme Suyu’nun bebek cildini durulama gerektirmeden etkin şekilde temizlediği iddia ediliyor. Bu ürün, bebeğin cildini ferahlatıyor, nemlendiriyor ve cildi kirden arındırıyor. Fiyatı, 21.90 lira.

En güzel doğum günleri için

Eğlence ve öğrence şehri KidzMondo, doğum günlerine ev sahipliği yapıyor! Dört farklı doğum günü paketinin bulunduğu KidzMondo’da rengarenk parti odası, dekorasyon ve süsleme, maskotlar eşliğinde pasta kesimi, yiyecek&içecek ikramları, sinevizyon gösterisi, fotoğraf çekimi gibi hizmetler de var.

Bir Miniş, iki Miniş, üç Miniş...

Mİnİşler hiçbir zaman yetmiyor.  Littlest Pet Shop’un yenilenen oyun setleriyle Minişlerin dünyasını yansıttığı oyuncaklar, çocuklara zevklerine göre dekorasyon keyfi yaşatıyor. Çocuklar göz alıcı aksesuarlar ve çıkartmalarla odaları ve Blythe ile Minişleri süsleyebiliyor.

Saç örgülü şıklık

U.S. Polo Assn.’nin yeni koleksiyonu çocuklara sıcak, rahat ve şık bir kışın kapılarını aralıyor. Erkek çocuklar için eşofmanlar, sweatshirt ve esnek örgü tasarımı ile saç örgülü hırkalar eğlence ve konforu bir arada sunuyor. Kız çocuk koleksiyonunda da saç örgü hırkalar ve triko kazaklar; frambuaz kırmızısı, lacivert ve krem rengiyle küçük hanımların beğenisine sunuluyor.

Bebeğini emziren annelere yardımcı

 

Lansinoh, yeni ürünü Lansinoh Tekli Elektrikli Göğüs Pompası ile emziren annelerin hayatını kolaylaştırıyor. Annelerin sütlerini pratik ve hızlı bir şekilde sağmasına olanak veren pomba, uyarı ve sağım fazları ile bebeklerin doğal emiş ritmini taklit ederek süt akışını artırıyor.