Alin TAŞÇIYAN
Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Selanik perdeyi Jim Jarmusch ile açıyor

Selanik Film Festivali yarın akşam perdelerini Jim Jarmusch ile açıyor! Pek yolculuk etmemesiyle, festival davetlerini nadiren kabul etmesiyle tanınan Jim Jarmusch  “Only Lovers Left Alive / Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”ın açılış törenindeki gösterimine katılacak.

Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’ın vampir bir çifti canlandırdığı bu sıradışı romantik film Adana Altın Koza Film Festivali ve Filmekimi’nde izleyenlerin çok beğendiği ve etkilendiği bir yapım. Dünya prömiyerini Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde yapan “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”, kahramanları vampir olmasına rağmen yeniyetmelere yönelik bol efektli ve kanlı filmlerle ilgisi bulunmayan, ölümsüzlüğün sağlayabileceği bilgi ve kültür birikimini ve birbirlerini kaybetme korkusu olmayan bir çiftin ilişkisini malzeme yapan çok farklı bir film. Jim Jarmusch’un bizzat filmini sunmak için Selanik’te bulunacak olması da festivalin büyük başarısı... En azından şansı!

54. Festival’in Uluslararası Yarışması’nda Altın ve Gümüş İskender ödülleri için yarışacak olan ilk ve ikinci yapımlar arasında bu yıl Latin Amerika filmleri ağırlıkta. Şili’den “La Chupilca del Diablo” (Şeytanın İçkisi), Meksika’dan “La Jaula de Oro” (Altın Kafes), Küba’dan “Molasses” (Pekmez), Venezuela’dan “Pelo Malo” (Kötü Saç)... Son üç tanesi önemli uluslararası ödüller kazanmış filmler olarak belirli bir iddia taşıyorlar.

“La Jaula de Oro” Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Bölümü’nde genç oyuncularına Yetenek Ödülü kazandırdı; Zürih Film Festivali’nde de en iyi film seçilip Altın Göz’e değer görüldü. “Molasses” Malaga Film Festivali’nde En İyi Latin Amerikan Filmi Gümüş Kaktüs Ödülünü kazandı. “Pelo Malo” ise San Sebastian’da büyük ödül Altın İstiridye’nin yanı sıra yönetmeni Mariana Rondon’a bir Özel Mansiyon getirdi.

Türkiye’den bu yıl yarışmaya seçilen hiçbir yapım olmadı. Ama her zamanki gibi Balkan Survey’de ağırlığı var. Reha Erdem’in “Jin”, Onur Ünlü’nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” ve Deniz Akçay Katıksız’ın “Köksüz” filmleri sekiz filmlik uzun metraj programına alındı. Yedi kısa film arasında da Mümin Barış’ın “Mavi Kimlik”i ve Aydın Ketenağ’ın “Ağıt”ı yer alıyor.

20. yılını kutlayan, Balkan sinemasına adanmış bu bölümün retrospektif seçkisinde de ağırlık Türkiye sinemasında: Zeki Demirkubuz’un “Masumiyet”, Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba”, Reha Erdem’in “Beş Vakit”, Semih Kaplanoğlu’nun “Süt” filmleri 1994 - 2012 yılları arasında Balkan Survey programları içinden yıldönümü seçkisine girdi.  Bu vesileyle iki filmi birden 54. Festival’de gösterilen Reha Erdem Selanik’e konuk olacak.

Yunanistan’dan da birkaç yıldır sıradışı biçemleriyle dikkat çeken bir grup çıktı. Bu yıl da Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan’ı Aleksandros Avranas’ın yönettiği “Miss Violence” aldı. Başrol oyuncusu Themis Panou, En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası kazandı. Panou iki kez Türk karakter canlandırmış bir oyuncu. Tassos Boulmetis’in İstanbul gastronomisine adanmış aşk filmi “Politiki Kuzina / Baharatın Tadı”nda Osman Bey’i; “One Night Together” adlı kısa filmde de bir kaçağa yardım eden kamyon şoförü Emin’i oynamıştı.

Uluslararası Yarışma’ya seçilen iki Yunan filminden “Antonis Paraskevas’ın Ebedi Dönüşü” dünya prömiyerini Berlinale Forum’da yaptıktan sonra Adana Altın Koza programına da alınmıştı. Yannis Sakaridis’in ekonomik krizle bireyin bunalımını anlatan “Wild Duck”ı ise Toronto’dan sonra ülkesinde yarışıyor.

Jim Jarmusch’u kılpayı kaçırarak Selanik’e varacağım ama zengin programdan bir o kadar ilginç haberlerle döneceğim kesin...