Resul KURT
Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

SGK primleri toptan ödenerek emekli olunabilir mi?

Okurumuz M.Ö.D. “Benim SSK başlangıç tarihim 1984 olup, prim gün sayım 2000 gün. Bir tane çocuk borçlanmam var bir de 7 ay çalıştım işyeri ödememiş şikâyet ettim, o da ödenecek. 1965 doğumluyum, normalde 40 yaşında emekli olacaktım, gün eksikliğinden dolayı olamadım. Eksik günlerimi ödesem emeklilik bana da vuruyor mu? Primleri toptan ödeyerek emekli olabilecek miyim” diye soruyor. 

Mevcut yasal düzenlemede geçmiş yıllardaki gün boşluklarının toplu olarak ödenmesi yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak 60-65 yaşlarına gelmiş olup, prim günü eksik olanlar için toplu ödeme yaparak emeklilik (borçlanma) imkanı tanınacağı konusu basına yansımıştır. Fakat bir yasa tasarısı ya da taslağı henüz oluşturulmamıştır.

09.09.1981-23.05.1984 tarihleri arasında sigortalı olan kadınlar 20 yıl sigortalılık, 40 yaş ve 5000 prim günü ile emekli olabilirler. Mevcut durumda prim ödeme gün sayınızı tamamlamanız gerekmektedir. Bir çocuğunuz için doğum borçlanması yaptığınızı belirtmişsiniz, eğer iki çocuğunuz için daha borçlanırsanız 1440 gün daha prim gün sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak 5000 prim gününüzü doldurmanız için sigortalı çalışmaya devam etmeniz gerekecektir.

İkinci bir seçecek olarak 58 yaşınızı tamamladığınız ve 3600 prim ödeme gün sayınızı tamamlamanız halinde de emekli olabileceksiniz. 

Yeşil kart iptal olur mu?

Okurumuz Özkan Deniz, “Bir yakınımın yeşil kartı var ve bir işyerinde staj yapacak. SGK girişinin stajyer olarak yapılması halinde yeşil kartı iptal olur mu” diye soruyor.

Yeşil kart sahibi öğrenciler, 01/01/2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımı almakta ve primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. SGK mevzuatına göre, yeşil kartın vize tarihinin sona erme tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir testinin yaptırılması gerekmektedir. Stajyer girişinin okulu tarafından yapılması yeşil kartını etkilemeyecektir. Ancak, normal sigortalı olduğunda yeşil kart iptal olmaktadır.

Bağ-Kur borcu silinecek mi?

Okurumuz Semra C. “Torba yasa ile ilgili bir sorum var ilgilenirseniz sevinirim. Ben şu anda SGK’lı olarak çalışıyorum. Normal şartlarda yaş ve prim günlerim doldu, emekli olabilirim. Fakat 2008 yılında eşimin işyerine ortak olarak gösterildiğim için Bağ-Kur’lu olmuşum. Ve 3 yıl 9 ay Bağ-Kur borcum bulunuyor. Yeni yasa ile Bağ-Kur borçlarından ve haklarımdan kurtulabileceğimi yazıyorlardı. Yeni yasada böyle bir madde var mı? SGK’da doğru dürüst bilgi vermediler ” diyor.

Maalesef Bağ-Kur prim borçlarının sildirilmesi torba yasa ile mümkün olmamaktadır. Daha önce bu yönde bir taslak olsa da yasalaşmadı. Sadece SGK borçlarını yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırabilir ve taksitle ödeyebilirsiniz. Bu durumda gecikme zammı ve faizi silinecek, anapara borcunuz Yİ-ÜFE ile (enflasyon oranında) güncellenecektir. 31.12.2014 tarihine kadar SGK’na başvurulması gerekmektedir.

Tüm okurlarımızın bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.