Alin TAŞÇIYAN
Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Sinema ışıktır

Il cinema e luce / Sinema ışıktır” demişti büyük usta Fellini. 16 - 23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bari Uluslararası Film Festivali bu özdeyişi eşliğinde Fellini’ye Saygı programı düzenliyor. Sinema tarihine “Amarcord”, “Sonsuz Sokaklar”, “Sekiz Buçuk” ve “Kadınlar Kenti” gibi bir dizi başyapıt miras bırakan Fellini kesmedi kısa adıyla Bifest’i. Ferruccio Castronuovo’nun “Ve Gemi Gidiyor”un kamera arkası belgeseli ise ilk kez izleyici karşısına çıkacak Bifest programında. Bu yıl bir dizi toplu gösteriyle İtalyan ve dünya sinemasının ustalarını onurlandırmayı, yapıtlarını genç kuşak sinemaseverlerle beyazperdede buluşturmayı hedefledi Bifest.

Fellini’den yola çıkmışken mesleğe onun asistanı olarak başlayıp İtalyan sinemasının keskin kamerası haline gelen, Oscar’a aday gösterilen ilk kadın yönetmen olan Lina Wertmüller’e de bir saygı programı hazırladı. Ayrıca İtalyan sinemasının efsanevi oyuncusu Alberto Sordi de Bifest kapsamında anılıyor. En önemli filmleri arasında Fellini’nin “Aylaklar”ı bulunur ve kariyerini dublaj sanatçısı ve yönetmen, besteci ve şarkıcı olarak da çeşitlendirmiştir. Papa Jean Paul II’ninkinden sonra Roma’dan kalkan en kalabalık cenaze onunki oldu...

Bifest, hızını alamadı bu yıl ve saygı gösterdiği ustaların listesini yarılamadık daha! Efsanesini hala sürdüren aktör Giancarlo Giannini var... Giannini ile Nanni Loy’un “Mi manda picone” filminde başrol paylaşan şarkıcı - oyuncu Lina Sastri var... Bir başka popüler şarkıcı - oyuncu olan Adriano Celentano’ya var... İtalya’nın az ve öz üretim yapan senarist ve yönetmeni Emidio Greco var... Wertmüller, Visconti, Avati, Petri, Monicelli ustaların gözde aktrisi Mariangela Melato unutulmadı. İtalyan sinemasından çıkıp Hollywood’a imzasını atan görüntü yönetmeni Dante Ferretti - set dekoratörü Francesca Lo Schiavo çifti ile liste tamamlanıyor sanmayın!

***

Fransız ve İngiliz sinemalarından da birer usta yönetmen seçti Bifest: “Geceyarısına Doğru” ve “St.Paul Saatçisi” başta olmak üzere eşsiz filmlere imza atan, militan ruhlu Bertrand Tavernier ve “Benim Güzel Çamaşırhanem”den “Tehlikeli İlişkiler”e çeşitlenen filmografisiyle göz dolduran Stephen Frears! Yarışmalı bölümlerin, avanprömiyerlerin, kısa film ve belgesellerin yanı sıra Pulia bölgesindeki genç izleyici kitlesi için bulunmaz bir klasikler geçidi olacak 4. Bari Uluslararası Film Festivali.

Bu zengin programın müsebbibi iki şahane sinema adamı: Bifest’e “Özel Bir Gün”, “Birbirimizi Çok Sevmiştik”, “Teras” gibi filmlerini izlemeye doyamadığımız Ettore Scola başkanlık ediyor. Sanat yönetmeni ise birçok önemli festivalin yanı sıra bir dönem Venedik Film Festivali’ni de yönetmiş olan eleştirmen Felice Laudadio. FIPRESCI’nin onursal Avrupa Film Akademisi - EFA’nın kurucu üyesi olan bu değerli sinema kişiliği Margarethe von Trotta ve Michelangelo Antonioni’nin de yapımcısı oldu. Bifest’in bu parlak ekibi Pulia bölgesi yönetiminin özel ilgisi ve cömert bütçesiyle İtalyan sinemasını hem yeni hem klasik örnekleriyle dünyaya tanıtırken bir yandan da dünya sinemasını Güneydoğu İtalya’ya taşıyor.

Bifest galaları İtalya’nın dördüncü büyük salonu olan Petruzelli Tiyatrosu’nda yapılıyor. Opera ve bale temsillerinin yerini bir haftalığına sinema alıyor Bifest süresince. Nasıl olsa şehirde başka tarihi tiyatrolar var. Limanın üzerinden denize bakan Margherita Tiyatrosu ile 1854’ten beri hizmet veren Niccolo Piccinni Tiyatrosu bile yeter! Film müziklerinin usta bestecisi Nino Rota burada çok konser verdi... Çünkü 30 yıl boyunca Bari Müzik Lisesi’ni (konservatuvar) yönetti. Rota’nın Fellini filmlerine yaptığı unutulmaz besteleri Bari merkezli Collegium Musicum Bifest kapsamında bir dinletide seslendirecek. Sinemanın ışığına ezgiler eşlik edecek... Bari’de ışık, gölge, imge ve ezgiler yükselecek.