Yazarlar

Resul TOSUN

Resul TOSUN

rtosun@stargazete.com

Sosyal medyanın hınzırlığı

Resul TOSUN tüm yazıları

Evet adı üstünde hınzırlık hem de domuz üzerinden.

Seneler önce yayınlanmışbir yazıyı kopyalayıp gerçek mi değil mi bakmadan sosyal medya üzerinden gönderenler ve paylaşılmasını talep edenlerinişgüzarlığı midemizi bulandırıyor.

Geçen hafta birkaç gruba birden gelen uzun bir yazı da “İstanbul Gaziosmanpaşa Hacımaşlı Köyü Domuz Çiftliği'nin suları ve katı atıkları 300 metre mesafedeki Sazlıdere Barajı'na akıyor. Baraj 10 milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Çiftlikte 5 bin domuz var” ifadesi yer alıyordu.

Bu ve benzer iddialarla AK Partili yönetimi ve özellikle belediyeyi karalamaya çalışırken, milletin midesini bulandırdıklarının farkında değiller bunlar, her kimse.

Bu hususta hassasiyet sahibi olanlar da maalesef aslını bilmeden ve araştırmadan bu mesajı paylaşarak başkalarını güya ikaz ediyorlar.

***

Geçen haftabenim de üyesi bulunduğum birkaç gruba da bu mesaj geldi.

Gruplardan biri bu konuda adımı zikrederek benden konuyu ARAŞTIRARAK açıklık getirmemi istediler.

Benim de midemi bulandırdığı için İBB ve İSKİ’yi aradım.

İSKİ Başkan Yardımcısı Cafer Sezginbey iddianın asılsız olduğunu anlattı.

Daha sonra İSKİ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Ayaz bey aşağıdaki açıklamayı gönderdi.

“Müteaddit defalar, Hacımaşlı köyü Arnavutköy adresinde domuz çiftliğinin faaliyette olduğuna şikayetler kurumumuza gönderilmiştir. Ekiplerimizce yerinde yapılan incelemelerde söz konusu yerde domuz çiftliği olmadığı tespit edilmiştir.

 Bahsi geçen çiftlik 2001 yılı öncesinde bölgede faaliyet göstermiş olup 2001 yılında alınan kararlarla kapatılmıştır.”

***

Ayrıca İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut bey de arayarak anılan köyde kesinlikle bir domuz çiftliğinin bulunmadığını, çiftliğin daha önce kapatılmış olmasına rağmen kaçak olarak çalıştığının tespit edilmesi üzerine 2004 yılında tamamıyla kapatıldığını söyledi ve bir gazetenin yaptığı haber kupürünü gönderdi.

Aynı zamanda zabıtadan sorumlu olan Mevlüt bey kesin bir dilleİstanbul’da domuz çiftliğinin bulunmadığını, bulunduğu ihbarı geldiğinde de hemen müdahale edileceğine vurgu yaptı.

İBB Basın ve Halkla İlişkiler’den Özcan Ünlü bey de sağolsun aynı istikamette bilgiler verdi.

***

Sosyal medyada bu tür hınzırlıklara maalesef sık rastlıyoruz.

Nerede nasıl tanzim edildiği bilinmeyen bazı iletiler, sadece bununla kalmıyor, kimi şerefli insanların haysiyetiyle oynayan asılsız iddialara yer veriyor ve bakıyorum bazı ciddi konuştuğunu zanneden adamlar da bu iletiler gerçekmiş gibi “Filan zatın aslının ne olduğunu biliyor musunuz?” diyerek iftira atmaktan çekinmiyor..

***

Sosyal medya nasıl denetlenir bilemiyorum ama hiç değilse aklı başında insanların bu tür iletileri paylaşmamaları gerekir diye düşünüyorum.

Sosyal medyada temiz suya domuz atığı karıştıranlar, masum insanlaraiftira atanların bu yaptıkları siyaset, habercilik, uyarı falan değil, doğrudan doğruya çirkeflik.

Yetkililerin açıklamasına göre İstanbul’da domuz çiftliği yok ama sosyal medyada hınzırlık yapanların sayısı az değil.