Yazarlar

Resul TOSUN

Resul TOSUN

rtosun@stargazete.com

Soykırım kararları Türkiye’yi güçlendirir!

Resul TOSUN tüm yazıları

Almanya ile Ermeni Soykırım kararı alan ülke sayısı 29’a çıktı. Eyalet ve özerk yönetimleri de sayarsak sayı 80’e çıkıyor.
İlk karar 1965 yılında Uruguay’da alındı. Onu 10 sene sonra 1975 yılında Kıbrıs Rum Kesimi takip etti. 
1995’de Rusya Federasyonu, 1996’da Yunanistan, 1998 de Belçika ve Arjantin, 2000 yılında İtalya ve Vatikan, 2001 yılında Fransa, 2003’te İsviçre, 2004 yılında Kanada, Slovakya ve Hollanda, 2005’te Venezuela ve Polonya, 2007’de Şili, 2015’te Avusturya ve Çek Cumhuriyeti soykırım kararı aldı. Son olarak Almanya bu kervana katıldı.
***
 
Bunlara  Litvanya, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Lüksemburg, Paraguay, Ermenistan, ABD’de 44 eyalet, Britanya’da Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda; İspanya’da ise Bask ve Katalan özerk yönetimlerini ilave etmek gerekiyor. 
İslam ülkeleri arasında 1997’de karar alan Lübnan’ı, gayri resmi olarak kabul eden İran’ı ve aramız açıldıktan sonra soykırım kararı alan Suriye’yi zikredebiliriz.
Sisi askeri darbesinden sonra Mısır’da da gündeme geldi ama meclis kararı hatırlamıyorum.
 
***
 
Türkiye aleyhine alınan bu kararların bir kısmı Ermeni Diasporasının başarısı, diğer kısmı da karar alan ülkelerin siyasi manevrası olarak değerlendirilebilir. 
Türkiye’deki kimi yönetimlerin ihmalini de ilave edersek ortaya böylesi bir manzara çıkıyor.
Parlamentolarda karara parmak kaldıran vekil ve senatörlerin 1915 yılında meydana gelen olaylar hakkında yeterli bilgiden ziyade siyasi gerekçelerle ve de İslamafobia güdüsüyle hareket ettiklerini söylersek abartmış olmayız. 
 
***
 
Batı ülkelerinin Türkiye hakkındaki bu fotoğrafına bakıldığında ticari ve kültürel ilişkilerimiz hangi boyutta olursa olsun siyasi ilişkilerimizin pamuk ipliğine bağlı olduğunu kabul etmemiz gerekir.
Batı ülkelerinin dostluğunun çıkarlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu, çıkarları söz konusu olunca gözlerinin hiçbir ittifakı, anlaşmayı, partnerliği ve ortaklığı görmediklerini de kabul etmemiz gerekiyor.
Sözde müttefikimiz ABD’nin terör örgütlerini Türkiye’ye nasıl tercih ettiğini görüyoruz. Almanya başta olmak üzere soykırım kararı alan ülkelerin dolaylı /doğrudan terör örgütlerine nasıl destek çıktıklarını da biliyoruz ve görüyoruz.
 
***
 
Bütün bu olumsuzluklara rağmen Yaradan’ın bize bahşettiği sadece coğrafya bile tek başına başımızı dik tutmaya ve güçlü olmamıza yeterli.
Yeter ki başımızda vatanını milletini seven bir yönetim olsun.
Göreceksiniz sadece geri kabul anlaşmasını rafa kaldırmak bile başta Almanya olmak üzere batı ülkelerine geri adım attıracaktır.
100 yıl sonra bölgeyi yeniden dizayn etmek isteyen güçler bugünkü Türkiye’nin gücünü hafife alıyorlar.
 
***
 
Gezi ile 17/25 Aralık girişimleriyle ve içerde teröre verdikleri destek ile istediklerini alamayanlar şimdi Suriye’nin kuzeyinden kuşatmaya çalışıyorlar. 
Oysa kendileri de çok iyi biliyor ki Türkiye bölgede ABD’den de batı ülkelerinden de Rusya’dan da daha güçlüdür.
Soykırım kararları da yöneticileri ihtiyatlı olmaya sevk ettiği için Türkiye’yi daha da güçlendiriyor.
Almanya’ya güvenilmeyeceğini, ABD’ye güvenerek yola çıkılamayacağını, batının ipiyle koyuya inilmeyeceğini ve göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerektiğini hatırlatıp tedbirimizi almamıza yardımcı oluyor dolayısıyla bizi güçlendiriyor o kararlar!