Resul KURT
Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Staj sigortasıyla erken emeklilikte kime inanalım?

Geçen hafta bu köşeden ‘Staj Sigortası Emekliliği Etkileyecek mi?’ sorusunun cevabını vermiş ve son günlerde sosyal medyada staj dönemi borçlanmalarının emekliliğe sayılacağı, staj dönemlerinde ödenen staj sigorta primlerinin emeklilikte sigorta başlangıç tarihi olarak dikkate alınacağı şehir efsanesi haline gelmiştir.

Yine SGK sisteminde yapılan güncelleme sonrasında 4/a hizmet dökümlerinde de ilk işe giriş tarihi kısmında staj başlangıç tarihinin yer alması, aynı şekilde TBMM sitesinde, https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_gd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=111782 linkinde yer alan sayfada Kanunlaştığının yer alması bu yöndeki beklentiyi de artırıyor.

Aşağıda bazı okurlarımızın yorum ve düşüncelerine yer verdim. Bir çok kişi yazımızı okuduktan sonra  bunun gerçek olmadığına ikna olmuş ise de, bir kısım okurlarımızın ‘biraz da bu şehir efsanesine inanmak istemelerinden dolayı’ ikna olmadıkları görülüyor. 

Söz konusu kanunlaştı denilen yasa, 6552 sayılı Yasa olup, gerçekten de Teklifin Özeti başlığı altında; “Teklif ile; çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışan meslek lisesi ve yükseköğrenim öğrencilerine çalışılan bu süreler için borçlanma hakkı verilerek, sigortalılık başlangıç tarihinin çıraklığa veya staja başlama tarihi olarak esas alınması öngörülmektedir” deniliyor.

Ancak, söz konusu 6552 sayılı Kanunda Esas Alınan Tasarı Teklif: 1/931 olup, diğer tasarı tekliflerinde yer alan staj döneminin borçlanılarak emekliliğe sayılması yasalaşmamıştır. Yani, 6552 sayılı Kanunda bu yönde bir düzenleme yoktur.

İşte okurlarımızın staj sigortasına ilişkin görüş ve yorumları;

İsmail Ay; “Daha önce E-Devletten girdiğimde 4A Hizmet dökümümde SSK ilk işe giriş tarihi olarak 25.09.1994 yazıyordu şimdi Girdiğimde 12.10.1989 olarak düzeltilmiş. Emekliliğimizde bu tarih baz olarak alınmayacaksa sizce niçin başlangıç tarihi olarak bu tarihi düzelttiler.

Bedir Kırıntı; “Resul bey, staj başlangıcının emeklilik süresine sayılıp sayılmayacağı yazınızı okudum. Şuan bir meslek lisesinde görev yapmaktayım ve bize bu konuda çok soru geliyor. Staj başlangıcı emeklilik süresine yansıyacağı haberleri ne kadar doğru böyle bir kanun teklifi var mı  var ise kabul edilme ihtimali var mı?

Veysel Yılmaz; “Merhaba,

http://haber.star.com.tr/yazar/staj-sigortasi-emekliligi-etkileyecek-mi/yazi-1074099

Bu yazınızda staj sigortasının emeklilik sigorta başlangıcı sayılmayacağını söylemişsiniz. https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_gd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=111782 Burada KANUNLAŞTI yazıyor?

Erdal Karakaya; “Sayın Resul Kurt, staj sigortası başlangıç tarihi e devlette 4/A hizmet dökümünde artık ise başlangıç tarihi olarak yazıyor. İlginç olanı o kısımda bugüne kadar ise başlangıç tarihi hiç yoktu, sanki kanun mu değişti yönetmelik mi değişti. Bu gerçek mi? Eğer gerçekse borçlanma yapmamız gerekir mi?” 

Ali Levent Civelek; “TBMM’nin internet sitesine girerseniz bu teklifin aynısını orada görürsünüz. Hiç araştırma yapmadan oturduğunuz yerden yazı yazmayın lütfen. Bir çok insan sizin yüzünüzden yanlış yönlendiriliyor. Üzerinizde kul hakkı taşıyorsunuz.

Ünal Turhan; “Merhaba Resul bey

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=111782 İlgili linkte ekte  göreceğiniz üzere staj sigortaları ile ilgili konunun kanunlaştığını gösteren TBMM sitesine ait bir tablo çıkıyor, bu yüzden birazda inanmak istediğimizden size yazayım dedim.