Ali Sami ALKIŞ
Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Tepkisel kadroyu kurtaracak sonuç

Kadroda radikal değişiklikler yapacağını ima edip, harekete geçmeyen Terim için yazı yazdığım gün; hoca nihayet neşteri vurdu... Elbette “Ben yazdım da, onun için yaptı” demek komik kaçar. Zaten işaretleri vardı. Aynı güne denk gelmesi, ilginç bir tesadüf oldu.

Emre Mor, Ahmet  Çalık, Ömer Bayram, Şener’li tepkisel kadro; bir süredir nadasa bırakılan Nagatomo ile birlikte, maça biraz tedirgin başladı. Taraftar, “Değişikliğin dozu biraz fazla mı kaçtı” diye huylanırken; Çaykur Rize’nin kendi kalesine gol atması ve tartışılır nitelikteki penaltı, G.Saray’ın imdadına yetişti. Hem takım, hem Terim rahatladı.

Penaltı pozisyonunda... Çaykur Rizeli futbolcu Melnjak (Penaltı olmasın diye) kolunu arkasına saklıyormuş gibi yapmasına rağmen, dirsek sanki bilinçli bir şekilde yukarıya kaldırılmış olarak görününce; hakem beyaz noktayı gösterdi. Tartışılabilir olması ihtimali var ama, bence doğru!... Vermese hakemi tefe koyarlar.

***

İki farka ulaşan sonuca çabuk gidilse de; tepkisel kadronun, G.Saray’ı daha ileriye götürecek garantiler verdiğini söylemek zor. Bu da normal... Düşünün ki, Ahmet Çalık’ın hala G.Saray’da olduğunu unutanlar bile var. O kadar gözden uzaktı.

Fatih Terim’in, “Kendini takıma adamayanların” varlığından söz edip giriştiği kulak çekme hareketi, belki riskli ama açıkça gerekliydi.  Bu radikal yaklaşım; alınan iyi sonuçla birlikte, Terim’in haklılığına destek verecek gibi görünüyor.

***

Muslera’nın bir hava topuna çıkarken, Vetrih’e (Sakatlayacak derecede) şiddetli ve dirsekli darbesi; kalecilere bu pozisyonda sınırsız müdahale hakkı tanımaz. İşin bu kısmanın tartışılması gerek. Penaltı olabilirdi.