Topkapı Sarayı’nda Michael Jackson rekoru!

Başlığa aldanmayın; öyle bir şey olmadı. Yani Michael JacksonTopkapı Sarayı’nda klip çektiği için ziyaretçi rekoru filan kırılmadı. Fırsatı yıllar evvel kaçırdık… Fakat, Paris’tekiLouvre Müzesi’ndeBeyonce rekoru kırıldı. Fransa’nın en önemli kültürel simgelerinden Louvre, geçen yıl 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak rekor kırdı. Bu başarının ardında ünlü şarkıcı Beyonceve eşiJay-Z’nin Louvre’da şarkılarına çektiği klip de var. Müze yönetimi de bunu teyit ediyor: Başarının ardındaki ana etkenlerden ilki terör olaylarının azalması, ikincisi ünlü şarkıcı Beyonce ve eşinin müzede çektiği klip… İnternet ortamında 147 milyonkez izlenen klipten sonra Louvre’da ziyaretçi oranı yüzde 25 arttı. 

M.JACKSON 3. SELİM’İN TAHTINA OTURAMADI 

Hatırlıyorum, bir zamanlar İstanbul’u, Dolmabahçe Sarayı’nı gezen Michael Jackson,Topkapı Sarayı’nda bulunan Osmanlı Sultanı 3. Selim’in meşhur tahtına oturmak ve bu tahtı klibinde kullanmak istemişti. Yıl 1992. Dönemin müze yönetimi veya Bakanlık, Jackson’a izin vermeyince ünlü şarkıcının hevesi kursağında kalmış, klibi de çekmemişti. (Jackson’un oturmasına izin verilmeyen aynı taht, hatırlayacaksınız, birkaç yıl önce, dönemin Müze Müdürü Yusuf Benli’nin lojmanına taşıtıldığı iddiasıyla gündeme gelmişti. Kim bilir üzerinde şekerleme yapanlar bile olmuştur.)

Michael Jackson’ın tahta oturmasına izin vermemek belki de doğru bir karardı; Bilemiyorum… Şayet izin verilmiş olsaydı… ‘Topkapı Sarayı’nda Michael Jackson rekoru’diye başlık atabilirdik. 

Kültür endüstrisi ülkeler için bacasız sanayi gibi. Türkiye turizm geliri artsın diye var gücüyle çalışıyor. Diğer ülkeler de öyle. Baksanıza Fransa’daki Louvre,sahip olduğu ünlü Mona Lisatablosu için akla hayale gelmedik ‘atraksiyonlar’ hazırlıyor. ABD merkezli bir internet sitesi ile müze, ortaklaşa bir yarışma düzenliyor ve yarışmayı kazanan ‘talihli kişi’ misafiriyle birlikte Mona Lisa tablosunun yanında bir gece geçiriyor. Bu oldu... Biz, filmlere de konu olan Kaşıkçı Elmasıile ilgili böyle bir çalışma yapamaz mıydık? Ya Göbeklitepe? 

YARIM BİLGİYLE MUHALEFET 

Geçenlerde Milli Gazetebirinci sayfa manşetinden duyurdu; Kültür ve Turizm BakanlığıAyasofya Camii Müzesi’negirişe güya zam yapmış. Müzeye giriş yüzde 20 zam ile 72 TL olmuş. 

Ancak bu zammın yabancı turiste yönelik ‘stratejik’bir zam olduğundan bahsetmemiş gazete. İşin aslı şöyle; Bizim müzelerimize giriş ücretleri yabancıların gelir düzeyine göre çok düşük. Diyelim ki Ayasofya’ya giriş 35 TL. Bu rakam yerli ziyaretçi için de yabancı turist için de aynıydı. Avro ile gelen turist için bu 35 TL 5 Avro’ya falan tekabül ediyor. Oysa Avrupa’da benzeri bir müzeye giriş 70-100 Avro civarında. Kültür Bakanlığı ne yaptı peki? Türk vatandaşları için 70 TL’ye sahip olabilecekleri bir MüzeKarthazırladı. Öğrencilerin ve yaşlıların 30 TL gibi cüzi bir rakama sahip olabilecekleri bu kartı alan her Türk vatandaşı, Bakanlığa bağlı müzeleri (Ayasofya dahil) başka hiçbir ücret ödemeden, yıl boyunca diledikleri kadar (sayısız kere) ziyaret edebilirler. Sadece, Topkapı Sarayı içinde bulunan Harem bölümü, Aya İrini ve birkaç istisna müze var. Yani Milli Gazete’nin sırf muhalefet olsun diye yarım yamalak verdiği zam haberi, yabancı turistlere yönelik bir fiyat ayarlamasından ibaret. Mesele ülkemize döviz girdisini artırmak, Türk vatandaşlarını ise MüzeKart sahibi olmaya teşvik ederek, 300 müzeyi sadece 70 TL’ye gezme imkanı sağlamak…