Alin TAŞÇIYAN
Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Türk sineması üçüncü kez Los Angeles’ta

Los Angeles Türk Film Festivali’nin üçüncüsü de Hollywood Bulvarı üzerinde, Amerikan Sinematek’inin mekanı olan Egyptian Theater’da gerçekleştirilecek. Bir avuç genç sinemacının girişimiyle başlayan ve her yıl biraz daha büyüyen LATFF’de yine Türkiye’den kısa filmler yarışacak, sinemamızın son döneminden seçkin örnekler izleyiciyle buluşacak. 6 - 9 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. LATFF’de bu yıl Kısa Film Yarışması’nın finalistlerinin prestijli sinema okulu USC evsahipliğinde eğitim alacakları bir Akademi de kuruldu!

Festival’in 6 Mart’taki açılış töreninde Mahmut Fazıl Coşkun’un yurt içi ve yurt dışında çok sayıda ödül toplayan, oyuncuları Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Nadir Sarıbacak ve Tansu Biçer’in performanslarının başarısıyla da dikkat çeken filmi “Yozgat Blues”. Programda yer alan diğer beş film şöyle sıralanıyor:

Derviş Zaim’in antikiteden günümüze insan çevre ilişkisine dair altmetinlerinin zenginliğiyle bir şölen haline gelen filmi “Devir”... Atalay Taşdiken’in göçmen kocası kendine yeni bir hayat kurarken, onu bekleyen ve iyiliğinin kurbanı olan çilekeş ve mazlum köylü kadın klişesini eli ekmek tutan ve kaderine yön verebilen bir kadın karaktere çevirdiği “Meryem”... Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun gerçekten yaşadıkları trajik bir olayı, mizahla yoğurarak yeniden canlandırdıkları, genç sinemacıların bu sanata tutkularını da ele alan doküdrama “Gözümün Nuru”... Onur Ünlü’nün kadın erkek ilişkilerinin marazi yanına değindiği bir çerçevede, metafizik ögelerle anlattığı ve absürd mizahıyla öne çıkan siyah beyaz aşk öyküsü “Sen Aydınlatırsın Geceyi”... Reha Erdem’in kutsal kitaplardan ve felsefi metinlerden alıntılarla, kıyamet alametlerinin belirdiği bir dönemde bir adada geçen yoğun metaforlarla bezeli filmi “Şarkı Söyleyen Kadınlar”...

***

Ben de bu filmlerin gösterimlerinin ardından yönetmenlerle yapılacak söyleşilerin moderasyonunu gerçekleştireceğim.  

Ama Festival’in kuruluş amacı öncelikle genç sinemacılarımıza dünya piyasalarının yolunu açmak. Bu yüzden Türk ve Amerikalı üyelerin değerlendirdiği bir Kısa Film Yarışması düzenleniyor.  3. LATFF’ye 201 film başvurdu. Bu filmlerin ön elemesini yine ünlü film eleştirmeni ve LACMA Film Independent serisi küratörü Elvis Mitchell yaptı. New York Times yazılarından ve televizyon ekranlarından tanınan Mitchell’ın seçtiği on finalistin yönetmenleri festival boyunca konuk edilecekler ve filmlerinin tarihi Egyptian Theater’daki gösterimlerine katılacaklar. Bu yılki finalistler arasında Derviş Zaim başkanlığındaki ilk festivalin birincisi Nadim Güç’ün şimdiden ödüller toplamaya başlayan yeni filmi “Yolculuk” var. Diğer filmler ve yönetmenleri “Avni Amca” / Çiğdem Topaloğlu, “Birlikte” / Barış Çorak, “Boş Köy” / Hakan Hücüm, “Kafa” / Koray Sevindi, “Kor” / Cihan Sağlam, “Mama” / Ahmet Bikiç, “Nefs” / Aksel Bonfil, “Patika” / Onur Yağız, “Şeref Dayı ve Gölgesi” / Buğra Dedeoğlu.

Finalistleri değerlendirecek jürinin başkanlığını bu yıl sinemamızın ustalarından Reha Erdem üstleniyor. İlk iki festivalde de Derviş Zaim ve Semih Kaplanoğlu bu görevi üstlenmişti. Türkiye’den diğer üye uluslararası projelerde de rol alan gözde aktrisimiz Saadet Işıl Aksoy. ABD’den jüri üyeleri ise genç sinemacıların gözlerini parlatacak isimler: Sundance Film Enstitüsü Uzun Metraj Film Bölümü Direktörü Michelle Satter, Chapman Üniversitesi Sinematografi Bölüm Başkanı Bill Dill ve Filmmakers Alliance Başkanı Jacques Thelemaque. 

Yarışmanın yanı sıra kısa filmciler LATFF Akademi’nin oturumlarına katılabilecek: Nadir Sarıbacak ile oyunculuk üzerine sohbet edecek, Howard Rodman’dan yazma sanatını, Ron Yerxa’dan yapımcılık mesleğinin inceliklerini öğrenecek; Mahmut Fazıl Coşkun, Derviş Zaim ve Reha Erdem’in ustalık derslerini alacaklar. Ayrıca USC’nin motion capture tekniğini uyguladığı laboratuvarları ziyaret edecek ve öğrencilerinin filmlerini izleyecekler.