Yazarlar

Yiğit BULUT

Yiğit BULUT

yigitbulut@stargazete.com

Türk-Rus İmparatorluğu için bir fırsat daha...

Yiğit BULUT tüm yazıları

Sevgili dostlarım, yıllar önce “Türk-Rus İmparatorluğu” başlığıyla bir yazı kaleme  almış ve AB en güçlü dönemini yaşarken Avrupa’nın ana denklemden düşeceğini belirterek, Rusya-Türkiye-Amerika arasındaki “yeni işbirliği konseptine” dikkat çekmiştim.

Ben bu tezi ortaya atıp arkasını doldurmaya başladığım günlerde “ne Avrupa batmıştı, ne de Rusya bu kadar iyi durumdaydı”. Dinamikler farklı olunca da “teze de inanan fazla olmadı”. Kamuoyu “iyi hayal kuran bir adamın dünyası” tadında algıladı. Ne de olsa bu ülkede Ruslarla işbirliği deneyen bir Başbakan ve geçmişte Sadrazamların kellesi alınmıştı !

Bu sabah “Avrupa’nın batışının ve Putin’in Türkiye ziyaretinin” manşetlere çıktığı saatlerde, tezimi yeniden ortaya atmak ve Türk kamuoyuna tarih bize bir yol daha açıyor” vurgusu yapmak istiyorum...

Peki o günlerde neler yazmıştım ?

Çok kısa bir bölümü aynen alıntılıyorum: “...Başlığı bilerek ‘imparatorluk’ diye attım, abarttım... Amaç ‘ilgiyi’ bu noktaya çekmek ve Avrupa Birliği gibi bir ‘çıkmazdan’ başka bir şey sorgulayamayan Türk kamuoyuna, ‘etrafındaki’ gelişmeleri biraz göstermeyi denemek. Son bir haftadır Rusya’da neler olduğuna dikkat ediyor musunuz? 1999-2008 arasında petrolün 100 dolar sınırını aştığı dönemde değişen ‘Rus makro ekonomik’ göstergelerini izliyor musunuz?.. Putin’in attığı imza ile ‘Rusya’yı küresel kan emicilere’ kapatmasına ve dün yeni devlet başkanının ‘Rusya, İsviçre olacak’ tezine dikkat ediyor musunuz? Peki Avrupa Birliği denilen yapının ekonomik çöküşün arifesinde olduğunu ‘görebiliyor musunuz’?...Yazdıklarımın ‘hepsine’ sonuna kadar inanıyorum ve 1945-1989-2001 gibi, dünyanın yeni bir ‘eksen kaymasının’ hemen öncesinde olduğunu düşünüyorum. Düşünüyorum ama ‘kafasını kuma gömen’ ülkemde, ‘Avrupa Birliği yalanından’ başka bir şeyi tartışmak mümkün olmadığı için, bu gerçekleri kamuoyuna anlatmam çok zor... Peki ne oluyor? Gayet basit ve net: Yeni bir dünya düzeni ve yeni güç merkezleri ortaya çıkıyor. 2001’deki terör saldırısı sonrası değişen tez-antitez-sentez döngüsünde yani ‘diyalektik’ içinde senteze doğru kayıyoruz...Bu yapıya doğru ilerlerken son basamak belki de İran saldırısı...Daha açık ifadesiyle; 1945 sonrası ortaya çıkan Amerika-Rusya diyalektiği, 1989 ile yerini ilk etapta ‘tek başına süper güç Amerika’ tezine bıraktı, sonrasında Amerika-Ortadoğu diyalektiğine dönen yapı artık başlangıç noktasına doğru yeniden evrim geçiriyor veortaya yeni bir süper güçler ‘kapışması’ çıkıyor. En ilginç nokta da bu kapışmada Avrupa Birliği diye bir aktör yok ve asla olmayacak...Peki Türkiye ne yapabilir?

Yapacağımız çok açık; bu değişimi, yeni diyalektiği anlamaya çalışmak ve 1945-1960 arasında denenen, Menderes ve arkadaşlarının ‘idamı’ ile sonuçlanan sürece doğru hamleler yapmak... Daha doğrusubölgede Türk-Rus ortaklığı için çıkış yolları aramak. Rusya buna hazır mı diyeceksiniz? Dünya ‘oyuncusu’ olmak isteyen Ruslar, bu‘yolu’ bizden çok daha net ve akılcı şekilde analiz edebiliyorlar...Sonuç: Ana tez dağılmasın diye kısa keseceğim. Avrupa Birliği yalanından bir an önce kendimizi kurtarır ve çevremizin, dünya düzeninin nasıl şekilleneceğini anlamaya çalışırsak, treni kaçırmayız. Şimdilik duruyorum, tezi sizler de lütfen sorgulayın, kaldığımız yerden devam edelim...Not: Menderes’in ömrü yetseydi 1960 Temmuz ayında Moskova’da ‘Petrol Ofisi’ ve ‘İş Bankası’nı Ruslara satmak ve ‘yeni tezi’ başlatmak için randevusu vardı...”

Sevgili dostlar, yıllar önce daha Rusya ile aramızda telefon konuşması bile yapılmazken bu satırları yazmış ve “ne diyorsun kardeşim, git başka yerde hayal kur” tepkileri almıştım...

Allah bize bu günleri de gösterdi; bu sabah Avrupa “nasıl sancısız batacak” senaryoları tartışılırken, “vizelerin bile kalktığı Rusya’nın Devlet Başkanı” cebinde 100 milyar dolarlık bir işbirliği ve birçok sürpriz açılım ile birlikte “Bölgenin Başkenti” İstanbul’a geliyor...

Sonuç: Türkiye “Avrupa gibi figüranlarla” vakit kaybetmeyi bırakarak, YENİ DÜNYA DÜZENİ’nin belkemiği olacak “Amerika-Türkiye-Rusya” eksenine odaklanmalı ! Başladık, yapıyoruz ama daha hızlı olmalıyız ! Yaşasın tam bağımsız, emperyal, cihanşümul BÜYÜK TÜRKİYE !

Son söz: “Yeni bir dünya kurulur Türkiye orada yerini alır” diyenler YAPAMADILAR, yaptırmadılar ama bugün BİZLER bunu yapacağız ! Allah Yar ve Yardımcımız olsun !

Önemli not: Cumartesi akşamı Sayın Davutoğlu ile 2 saat süren ve “çok samimi bir şekilde” Türkiye’nin dış politikasının tarif edildiği bir program gerçekleştirdik. Davutoğlu’nun performansı tek kelimeyle mükemmeldi...Gelen yoğun istek üzerine bu akşam 20:10’dan itibaren 24 ekranlarında tekrar izleyebilirsiniz...Kaçırmayın...