Alin TAŞÇIYAN
Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Uçaklar dile geldi

Arabalardan sonra Uçaklar da canlandı! Kahraman tek motorlu Dusty’yi Dane Cook seslendiriyor. Türkçe dublajı Mustafa Sandal’a emanet edilmiş.

Canlandırma dünyasının duayenlerinden John Lasseter’dan beklenmeyecek denli sıradan bir film Uçaklar... Amerikan kültürüne dair birçok ilginç öge barındıran ve kişileştirmeleri son derece başarılı olan Arabalar’ın çeşitlemesinin onu da aşmasını beklerdik ama karşımıza vasat üstü bir film çıktı... Uçaklar’ı Arabalar’dan önce izlemiş olsak eminim ‘Hoş bir fikir, biraz daha geliştirilebilir, daha ilginç bir konu ve karakterlerle çok daha iyi olabilir’ diye düşünebilirdik. Ama bir zirai ilaçlama uçağının dünyanın etrafında tur atılan bir yarışmaya katılma hayalini işçi sınıfının Amerikan rüyasını gerçekleştirme hedefiyle örtüştüren bir öyküden ne çıkabilir ki? Senaryoda Jeffrey M. Howard imzası görünüyor ama jenerikte özgün öykünün yapımcı J. Lasseter’a ait olduğu belirtiliyor.

GİŞE HASILATI GARANTİLİ

Dusty adlı küçük uçak tarım alanlarının üzerinde alçaktan uçmaya alışık ama akrobaside de oldukça başarılı. Yakıt ikmal aracı ve onarım kamyoneti onu yüreklendiriyor. Artık uçamayan bir savaş uçağı da eğitimini ele alıyor. Yarışmanın üst üste şampiyon olan uçağı, işin mafyası olmuş tipik bir kötü adam. Kahramanımızın beğendiği dişi uçağı onun aleyhine kullanıyor. Meksikalı yarışmacı tipik bir Latin aşık, İngiliz yarışmacı pek kibar, Quebecli dişi yarışmacı pek ateşli, vs. Arabalar’ın yarattığı heyecan dalgasının ardından Uçaklar’ın gişe hasılatı garantili olduğu için öyküyü ve karakterleri baştan savma yazmışlar anlaşılan...

TEKNİK GÖVDE GÖSTERİLERİ

Karakterlerdeki derinliksizlik ne yazık ki seslendirmeye de yansımış. Meksikalı ve Quebecli aksanları vurgulanmış ama diğerlerininki Türkçede kaybolmuş gitmiş... Televizyon için çizgi film seslendirmeye benzemiş bütün diyaloglar. Zaten bu kez yetişkin izleyicilere cazip gelecek tek şey tekniği.

Böyle bir öykünün nasıl gelişeceğini ve nasıl biteceğini ömründe beş on filmden fazlasını izlememişler bile bilir! Dolayısıyla animasyonun kalitesine çok daha fazla odaklanıyor ve orada da bir başka düş kırıklığına uğruyorsunuz. Elbette çok yaratıcı ve teknik üstünlüğüne laf edilemeyecek bir film Uçaklar ama başka Disney ya da Pixar yapımlarındaki ince ayrıntılara burada rastlayamadık. Bunun yerine Dusty’nin okyanusa düştüğü sahne misali “Kendine güvenen yapsın!” denebilecek teknik gövde gösterilerine yüklenmişler. Yarış dolayısıyla katedilen coğrafyalar Almanya’nın Neuschwanstein Şatosu, Hindistan’daki Tac Mahal, Nepal’deki Budist tapınağı, Meksika’daki Aztek tapınakları vs. ile filme turistik motifler eklemişler. 

Fakat bugüne de Pixar’ın alamet-i farikası olan ve Disney’in o dört köşeli aile filmi anlayışına da sıçrayan içerikteki liberal yapı ve yenilikçilik burada yerini beylik bir Hollywood öykü anlatıcılığına bırakmış. Bu da filmi ruhsuz kılmış...


FİLMİN KÜNYESİ

Orjinal adı: Planes Yönetmen: Klay Hall Senaryo: Jeffrey M.

Howard Müzik: Mark Mancina Seslendirme: Dane Cook (Dusty), Val Kilmer (Echo), Priyanka Chopra (Ishani), Anthony Edwards (Bravo)

Tür: Animasyon, macera

Yapım: 2013, ABD,

Süre: 92 dakika.