Ömer Ekinci
Ömer Ekinci
oekinci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yengeç Sepetinden Kaçmanın Yolları

Yengeç avcıları bilir.

Sepetlerinde tek bir yengeç varsa mutlaka üstünü örterler.

Ama sepette birden fazla yengeç olduğunda artık sepetin üstünü örtmeye gerek duymazlar.

Çünkü çıkmaya çalışan yengeci diğer yengeçler bırakmaz, alaşağı ederler.

Nasıl da gözünüzün önünde canlandı değil mi birileri? Çevrenizden, akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan… Ah o yengeçler yok mu?!

Hayalleriniz var. İyiyi, daha iyiyi, en iyiyi istiyorsunuz. O zaman yengeç sepetinden çıkmak için sadece tırmanmanız yetmeyecek, daha önemli riski, diğer yengeçleri de unutmamanız gerekiyor.

Çevrenizdekiler sizin, onlardan daha hızlı yükselmenizi asla istemeyecektir. Ortalamadan daha hızlı başarılı olmanızı, ortalamanın üstünde kazanmanızı. Bu, onların kötü olduğu anlamına gelmez. Sizin yükselme hızınız, onların kendilerini kötü hissetmesine sebep olacağı için istemezler bunu.

Yükseliş başlayınca, bir miktar yalnızlaşma da başlayacak, hazırlıklı olun.

Bu noktada bocalamayıp hız kesmeden devam ederseniz, bir süre sonra o sizin yükselmenizi istemeyenlerle artık farklı katlarda olacaksınız. Ondan sonra artık sizi çekememeyi bırakıp, başarınızla gurur duymaya başlayacaklar. Gazete kupürünü, TV'de konuk olduğunuz programı birilerine gösterip "Bir zamanlar biz beraberdik, aynı okuldaydık, aynı şirketteydik" demeye başlayacaklar. Belki o uzaklaşanlar, yanınıza yaklaşacak.

İşte o aşamada da sizin büyüklüğünüzün vakti gelecek. Küçümsemeyecek, ezmeyecek, onun size yaptığını siz ona yapmayacaksınız. Tevazuyu elden bırakmayacaksınız, ve bu sizi daha da yükseltecek.

Son olarak bir de...

Yengeçler yan yan yürür

Hem önüne, hem arkasına bakabilmek için.

Arkaya bakmadan güvende olmak, ileriye bakmadan da yol almak mümkün değildir.