Az iş, çok masraf: Mansur Yavaş

CHP ile DEM Parti arasında İstanbul'da tam saha kurulan ittifak Ankara için de geçerli.

Malum PKK'nın siyasi uzantısı konumundaki DEM Parti İstanbul'da 22 ilçede aday çıkarmayarak, İBB için "tavşan kaç, tazı tut" adaylarıyla yasak savarak ve Esenyurt'u DEM'e teslim ederek CHP ile uzlaşıdan öte bir ilişki geliştirmiş durumda. 17 ilçede DEM'li üyeleri CHP kendi listesinden il meclisine taşıyacak.

Amaca giden yolda her araç meşrudur mottosuna PKK'nın siyasi hedefleri de dâhil edildi böylece.

ÜÇ İLÇEDE DEM-YAVAŞ İŞ BİRLİĞİ

Peki İstanbul'da geçerli olan bu denklem Ankara'da da geçerli mi CHP için?

Sonuçta Ankara'nın seçmen kitlesi İstanbul'a kıyasla daha milliyetçi, devletçi, vatansever bir profil çiziyor.

Hal böyleyken bu kadarını göze alır mı Mansur Yavaş?

PKK'nın sözcüsü partiyle iş birliği yapar mı?

Bu soruların cevapları merak ediliyordu ama yaptı!

Baştan DEM oyundan sakınan, İYİ Parti'ye posta koyan Mansur Yavaş anketlere yansıyan tehlikeli düşüş eğiliminden sonra Kandil'den gelen "ittifaka devam" talimatına aynen uydu!

DEM Parti Polatlı, Yenimahalle ve Bala ilçelerinde gösterdiği adayları Mansur Yavaş lehine geri çekti. Yavaş'ın DEM'e borcunu nasıl ödeyeceği merak edilse de DEM'in bu üç ilçede oyunun diğer ilçelerden fazla olduğu biliniyor.

RAKİPLERİ RAHAT, MANSUR YAVAŞ RAHATSIZ

Yavaş'ın karşısında Cumhur İttifakının ortak adayı olarak güçlü bir isim var. Keçiören'de büyük bir başarı hikâyesi yazmış olan, milliyetçi kökenden Turgut Altınok.

Hem geçmişini hem işini iyi bildiği Mansur Yavaş'a kök söktürüyor Turgut Altınok. Kendi projelerini anlatırken, Keçiören'i örnek gösterirken Yavaş'ın verimsiz sicilini de sıkça diline doluyor.

Geçen gün anketlere ilişkin bilgi veren AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin Ankara'da Turgut Altınok'un Mansur Yavaş'ın önüne geçtiğini açıklayarak Yavaş'ın sıkıntısını da ilan etmiş oldu.

Ankara'da varlık gösteren diğer isim ise daha düne kadar Yavaş'la yol yürüyen İYİP adayı Cengiz Topel Yıldırım. Yavaş'ın ciğerini ve boş geçen beş yılını bildiği için de cayır cayır muhalefet ediyor Yıldırım.

MANSUR YAVAŞ'IN TEK AVANTAJI

Mansur Yavaş'ın belki de tek avantajı Ekrem İmamoğlu gibi çok netameli, çok gürültülü patırtılı bir isimle aynı dönemde belediye başkanlığı yapıyor olmasıdır.

Çünkü konuşmuyor Mansur Yavaş!

Diğeri gibi ortalarda görünmüyor. Ankara'nın sokaklarında dolaşmıyor. İnsan içine karışmıyor. Sivil toplumla buluşmuyor. TV'lerde sorulara cevap vermiyor.

Yavaş daha önce çıktığı canlı yayınlarda her şeyi berbat ettiği için görünmez olmakta buldu çareyi. Ankara'nın sorunlarına vakıf olmadığı, kendi vaatlerinden bile haberdar olmadığı anlaşılınca beraber çalıştığı reklam ajansı tarafından "susturuldu" Mansur Başkan.

Son beş yılda beş kez bile çıkmadı halkın karşısına.

ASKİ BATMIŞ, BAŞKAN SUYUNU BİLE İÇMİYOR!

Ama seçimlere az kala mecburen çıktığı son yayında da kendi kalesine gol attı Mansur Yavaş.

Ankara'nın şebeke suyu içilebilir deyip kendisinin içmediğini ilan edince, ASKİ'nin borç batağına saplandığını ağzından kaçırınca sosyal medyada alay konusu oldu Yavaş.

Belediye bütçesinden alınan ve kime verildiği bilinmeyen telkâri bileziklerin akıbeti, yerine getirilmeyen vaatler listesi, yakınlarına, dostlarına verilen ihalelerin bilinmezliği cevapsız sorular hala.

Şimdi Ankara'da her yer Mansur Yavaş resimleriyle dolu.

REKLAMA DEVASA PARA HARCANIYOR

Başınızı çevirdiğiniz her yerde o var.

Otoyolların kenarlarına, binaların cephelerine, yol boylarındaki billboardlarda, alt geçit-üst geçitlerde, sokak lambalarında, metruk binaların kamuflajlarında, aşağıda yukarda her yerde devasa boyutlarda posterlerle Yavaş reklamı var.

Daha önce "milletin parasıyla reklam yapmam, hiçbir yerde remimi göremezsiniz" dediği halde üstelik.

Bu kadar büyük reklam kampanyası için mutlaka büyük bütçe gerekiyor. Bu bütçe CHP ambleminin en dipte minik bir leke olarak görüldüğü partiden mi karşılanıyor yoksa Yavaş kendi cebinden mi veriyor bilinmiyor.

Göreve geldiği 2019 yılından bu yana 7 bakanlık bütçesine denk gelen 363 milyar TL'lik devasa bir bütçeyi kullanmasına rağmen hem ortaya somut proje koyamadığı hem de ABB kurumlarını iflas noktasına getirdiği için eleştiriliyor Mansur Yavaş.

Karşı ittifakın 2018 yılı Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Mansur Yavaş eleştirisinde dediği gibi "Büyükşehrin bütün parası buraya akmış."