İsrail neden vahşileşti?

Sanki içindeki gerçeği herkesin göreceği şekilde ortaya koyan İsrail, kendinin gerçek yüzünü korkmadan meydana çıkardı. Peki neden? "Hamas'ın saldırısı" tek başına neden değil, elbet. Buna inanmamızı isteyenlere ard arda sorularım olur. Meselenin boyutuna iyice baktığımızda hedefin gayet açık gözüktüğü ortada.

"ABD/İngiltere ortaklığındaki dünya üzerinde yeni senaryoyu" hepimiz artık görüyoruz. İsrail bu yeni senaryonun içinde. Tek başına böyle bir "vahşiliğe" soyunmadığı da açıktır. Başından itibaren "hesapsız yakalanan İsrail" durumu nasıl dönüştürmeye çalışıyor ve "zayıf gözükmek korkusu ile kibrine yenik düştüğü" doğrudur.

Kendinden ve dünyadaki ağından ne kadar emin olmalı ki, kimse "umurunda olmaksızın Gazze'yi yok ediyor." Şimdi "ABD de kendi kamuoyunu oyalamak için" bir sert bir yumuşak tarzı seçmek zorunda kalıyor. Ama açık olan şey, "seçim öncesi bu sorunu nasıl çözeceğini de bilmiyor."

"Küresel ölçekte seslerin yükselişine" bakıldığında da sanki "kontrollü durum" söz konusu gibi duruyor. Mesela aktivist "Greta Thunberg'in sahada gözükmesi" sorulara neden olabilir.

"Küresel savaşlar zinciri içinde İsrail'in katliamları ile Hitler'in soykırım anlayışı arasında bir farkın olmadığını" görüyoruz. Ama "Hitler'in katliamları" sonucunda Almanya parçalandı ve "ABD/İngiltere'nin kuklasına" dönüştü, soykırıma maruz kalan Yahudilere ise "İsrail devleti kurularak hediye edildi."

"Şimdiki duruma" da tarihi arka plan ile bakıldığında "İsrail'in daha da genişlemesi ile tam tersi yok olması arasında kalmış bir sürece" şahitlik ettiğimizi unutmamak gerekiyor. Dolayısı ile süreç "Netanyahu'yu tıpkı Hitler'i gibi sonuca götürebilir." Ama "küresel ölçekte hangi gücün bu hesaplaşma sürecini kazanacağına çok bağlı bir süreçten" bahsettiğimizi de göz ardı etmemek gerekiyor.

"Bu hesaplaşma kimin lehinde bitecek önceden kestirmek zor." "ABD kendisi bile Pasifik'te olası savaşın nihai galibini tahmin etmekte zorlanıyor." Dolayısı ile "bu kadar savaş süreci ve durmadan yenisinin eklenmesi ABD'nin işine yarıyor ama Orta Doğu'nun dokusunun değişmesini de istemiyor."

Ama "ABD şunun da farkında: bu vahşilik uzadıkça hesaplanamayan yeni çöküş ile karşı karşıya kalabilir." Ve "bundan en çok zararlı kendisi çıkar."