Kazablanka Süreci

Filistin Ulusal Konseyi, 14 Aralık 1996 tarihinde, Wye Memorandumu'na göre ABD Başkanı Clinton'ın da katılımıyla Gazze'de toplanmış ve oylama yaparak 24 Nisan 1996 kararını yeniden onaylamıştır. Ardından Hebron'da Geçici Uluslararası Varlığa ilişkin bir anlaşma 9 Mayıs 1996 tarihinde imzalanmış; Hebron'dan Çekilmeye İlişkin Protokol, 17 Ocak 1997 tarihinde imzalanarak ekine, ABD Özel Orta Doğu Koordinatörü tarafından hazırlanan ve Hebron haricindeki meseleler konusunda taraflar arasında bir dizi anlaşmayı teyit eden ve tarafların karşılıklılık temelinde Ara Anlaşmayı uygulamaya koymaya yönelik taahhütlerini yeniden onaylayan Tutanaklar için bir Nota koyulmuştur.

17 Haziran'da Clinton, barış sürecine pozitif katkı yapan ülkelere verilmek üzere Orta Doğu Barış ve İstikrar Fonunu açıklamıştır. Orta Doğu Barış Süreci'nde daha önce sözü edildiği gibi maddi yardım, en önemli ekonomik kaldıraçlardan biridir. Mayıs ayında Filistin otoritesi denetçisi El- Kudwa, Filistin fonundaki 326 milyon doların yanlış yönetim ve yolsuzluk nedeniyle kayıp olduğunu açıklamıştır. Filistin halkının seçimlerdeki tercihlerini belirleyen en önemli faktörlerden olan ve 2006 seçimlerinde El-Fetih'e karşı HAMAS'ın seçilmesinde etkili olan yolsuzluk faktörü, bu açıklamayla ilan edilmiştir. Eylül 1996'da İsrail, Kudüs'teki intihar bombası sonrasında Oslo yükümlülüklerini yerine getirmeyi durdurmuştur. 25 Eylül 1996'da da MOSSAD ajanları HAMAS lideri Halid Meşal'i Amman'da zehirlemeye çalışmış ancak Ürdün Kralı Hüseyin'in araya girmesiyle İsrail panzehiri vermiş; ajanlar da tutuklanmıştır. 1 Ekim 1996'da Ürdün Kralı Hüseyin'in araya girmesiyle Netanyahu Şeyh Yasin'in salıverilmesi emrini vermiş ve Şeyh Yasin Gazze'ye dönmüştür. Kasım 1996'da ABD Dışişleri Bakanı Madeline Albright Katar'ın başkenti Doha'daki dördüncü bölgesel ekonomi zirvesine katılmış ancak pek çok ülke daha alt düzeyde temsilci göndermiştir. Doha sonrasında Kazablanka Süreci de çökmüş ve bu da çok taraflı süreçte daha büyük bir krizin olduğu sinyalini vermiştir.

1998 yılında ABD'nin yoğun bir ilgisi görülmektedir. 1998 kış-bahar döneminde Oslo'nun uygulanmasında yaşanan durgunluk, Netanyahu hükûmetiyle Clinton yönetimi arasında yerleşimler ve İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmesinde yaşanan gecikmelerle geçmiştir. Mayıs ayında Netanyahu hükûmetinin ABD'den ilave 1 milyar dolarlık yardım talebi ABD tarafından, Geçici Anlaşma'nın uygulanmasında yaşanan gecikmeler nedeniyle reddedilmiştir. 30 Haziran 1998'de Filistin Yönetimi, 1993'ten itibaren toplam 4,1 milyar doların Filistinlilere verildiği, bunun 2,4 milyar dolarının harcandığını açıklamıştır.

27 Temmuz 1996'da ABD'nin İsrail'e yardımı yeniden yapılandırılarak 1,2 milyar dolarlık yıllık ekonomik yardımın, her yıl 120 milyon dolar azaltılarak on yıla yayılmasına ve bu azaltılan miktarın yarısının askerî yardım olarak İsrail'e geri dönmesine karar verilmiştir. Yaz-sonbahar döneminde arabuluculuk yapma isteğini belirten ABD İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmesi için önerisini %13 olarak açıklamıştır.