Yakup KÖSE
Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Mağdur esnafa bankalar da kolaylık göstermeli

Çin’den yayılan virüs sebebiyle Batı ihtiyarlarını ölüme terk etti. Bakımevlerinde, bakıcıların bırakıp kaçıp gittiği yaşlı insanların cesetleri bulunuyor. Hastaneler, yaşlı genç fark etmiyor ancak ölmek üzere olduğunuzda sizi kabul ediyor.

Avrupa’da Çin virüsünden dolayı ölümlerin en çok olduğu ve bir NATO ülkesi olan İtalya’nın sokaklarında Rus askeri araçları ve askeri görülüyor. ABD ise salgınla mücadele için Almanya’ya onbinlerce asker gönderdi; üstelsik salgın sebebiyle Avrupa’daki askerlerini çekeceğini açıklamışken!

Bir nesli ölüme terk eden Batı ülkeleri kalan sağlara kesenin ağzını açmış görünüyor. Görünüyor diyorum çünkü oralarda yaşayan Türkler’in sosyal medyada yazdıklarına göre, “Avrupa’da halka para yağdırıyorlar Türkiye’de halk kaderine terk edildi” diyen bizdeki kör muhalefetin aksine parayağdırmıyorlarmış.

Avrupa’da ahval böyleyken Türkiye’de devlet her şehirde kurduğu Vefa Sosyal Destek Grupları ile Çin virüsü sebebiyle evden çıkamayan ihtiyar ehlinin ihtiyaçlarını gideriyor. Büyüklerimize vefa borcumuz ödenmiş oluyor. Maaşları evlerine kadar getirilecek. En düşük emekli maaşı1500 TL’ye yükseltildi. İkramiyeleri zamanından önce ödenecek.

Ayrıca açıklanan ekonomik paketlerle de toplumda yaşanacak sıkıntıların giderilmesi yönünde adımlar da atılıyor. SGK primleri, muhtasar ve KDV tevkifatı ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Bunun yanı sıra gerek şirketlerin gerekse esnafın banka kredilerinden faydalanmaları hususunda kolaylıklar getirildi. Lâkin bankaların kredi kullanacak esnaftan istedikleri şartlar esnafın elini kolunu bağlıyor.

Esnaftan vergi borcu ve SGK borcu yoktur yazısı isteniyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizler sebebiyle vergi ve SGK borcu olmayan esnaf neredeyse yok. Maalesef durum bu. Hatta çoğu esnafın mezkûr borçlarından dolayı banka hesaplarında devlet tarafından haciz konuldu. Bana ulaşan esnaf arkadaşlar, bir seferliğine bankaların kendilerinden “borcu yoktur” yazısını istememesini ve salgın bitinceye kadar da banka hesaplarındaki haczin kaldırılmasını talep ediyorlar.

Ayrıca, 1 haftadır kapalı tuttukları dükkanlarını kontrol için gittiklerinde kepenklerine elektrik kesme ihbarnamesi bırakıldığını söylediler. El insaf!..

Halkımız elektrik dağıtım şirketlerinin insafına bırakılmadan devlet, sadece elektirik faturası değil tüm faturaların ödemesinin ertelenmesi yönünde karar almalı. Bir de halkla alay eder gibi, “Sayın müşterimiz, salgın sebebiyle ödeme noktalarımız kapalıdır. Kredi kartıyla internet yoluyla ödeme yapabilirsiniz” tarzı aptalca mesajlar atan şirketlere gerekli ikâzlar yapılmalı!

Biliyorum, salgının seyrine göre açıklanan ekonomik paketlerde güncellemeler yapılacak. Esnafın dile getirdiği şikâyetlerin hayati ehemmiyeti olduğundan hemen yazma ihtiyacı duydum.

Son dönemdeki ekonomik saldırılar karşısında gemiyi sağ salim limana vardıran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak esnafın şikâyetlerine bîgâne kalmayacağına eminim.