MİT'in 97'inci doğum gününden dünyaya verilen ''Türkiye Ekseni'' mesajı!

Konuya, Türkiye'nin yeni vizyonuna en önemli eski devlet geleneğinin baş tacı edilmesi ile başlamak istiyorum.

Her adımında düşünülmüş görsel ve söylem mesajları, artık yeni Türkiye siyaset aklının simgesi olarak karşımızda duruyor.

Başkan Erdoğan'ın; bölgede İsrail terörü estirilirken, Boğaz'dan geçen Türk donanması ile boy gösterilirken bile, arkadaki "Savaşa hazırız" anlamlı siyah bayraklı mesajın manasını, MİT'in 97'inci yıl dönümünde verdiği mesajı teyit etmiş oldu.

Türkiye kendisine kurulan tuzakların farkında ve "Ölümüne savaşırım ve karşıma çıkanı da ezerim..." diyor.

Suriye-Irak bölgesinde, Türk askerine yönelik PKK- PYD üzerinden gerçekleştirilen saldırıları da, bu özgüven karşısında "Gardı kırma hamlesi" olarak da görebiliriz.

Ama sonuç ne oldu?

Daha derin, daha sert, cevap verdi ve veriyor... Türkiye!

MİT'in operasyonları âdeta dünyaya Kale'nin kabiliyetinin ve istihbari aklın zirvesini gösterircesine meydan okuma oldu.

MİT'İn 97'inci kuruluş yıldönümünde, kalıcı ve uzun vadeli vizyonun ilanı ile Türkiye Devleti "Türkiye eksenini" göstermiş oldu.

Birçoğu Türkiye için eksen kayması tartışmaları yaparken, uzun vadeli düşünen derin devlet aklı, yeni sayfanın açıldığını gösterdi.

MİT Başkanı İbrahim Kalın, gelenek ve gelecek vurgusu yaparak, kalıcı ve geleneğe sadık mirastan söz ediyordu.

Çok kutuplu dünya ve Türkiye ekseni beyanlarını yan yana getirdiğimizde ise, Türkiye Devleti'nin yeni dünyada "Türkiye eksenli kutup" olacağının mesajını verdi.

Askerlerimize yapılan hain saldırının arkasında yatan şeyi gören ve bilen devlet aklı, anlık ağır cevaplar vermeyi başardığı gibi, bölgenin kaderini dizayn kabiliyeti ile yeni oyun kurucusu olarak meydan okuduğunu da hissettiriyor.

MİT Akademisi kuruldu!

Yani devlet diyor ki; sahadaki kahramanlıkları doktrine bağlı gerçekleştiren kadrolarımızla bundan sonra, Türkiye ekseni için projeksiyon kurgulayacağız.

Uzun vadeli kalıcı projeksiyon!

Ve sadece Türkiye'yi kapsayan değil, Türk ekseninde olmayı tercih eden tüm ortakları kapsayacak vizyon ve projeksiyon söz konusu olacak inşallah...