Nuh ALBAYRAK
Nuh ALBAYRAK
nuhalbayrak@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Muhalefetin büyük buluşu “Güçlendirilmiş Koalisyon Sistemi” imiş…

Kılıçdaroğlu ve "dostları", parlamenter sistemin; bizde uygulanan "vesayetçi" versiyonundan kurtulduğumuz günden bu yana, geri getirmek için çırpınıyor.

2007'de yüzde 67,5 gibi ezici bir çoğunlukla "Cumhurbaşkanını parlamento değil; halk seçsin" diyen, 2017'de ise başkanlık sistemine yönelik bütün belden aşağı saldırılara rağmen yüzde 51,5 çoğunlukla "Parlamenter sistem halk iradesini yönetime yansıtmıyor, biz; cumhurbaşkanlığı sistemini tercih ediyoruz" diyen halka, "Siz istemeseniz de biz geri getireceğiz" demek; millet iradesine karşı saygısızlık olacağına göre bunlar, parlamenter sistemi kimin için getirmek istiyor acaba?

Galiba, "İktidarı devirmek için bize yardım edin" diye yalvardıkları dış müttefikleri için istiyorlar. Çünkü, Türkiye'yi yıllardır kendi çıkarlarına göre yönlendirmelerini sağlayan sistem sökülüp atılınca, uzaktan kumanda cihazları çalışmadığı için en fazla onlar mağdur(!) oldu!

Peki, halkın aksi yöndeki iradesine rağmen; o vesayet sistemini nasıl geri getirecekler?

Bu şer ittifakının medyadaki uzantıları son günlerde, muhalefet 2023 seçimlerini kazanırsa, parlamenter sistem otomatikman geri gelecekmiş gibi konuşuyor. Yaptıkları şey, ucuz bir algı operasyonudur. 400 milletvekili çıkaramadıkları sürece, "Bu sistem mutlaka değişecek" palavrası, "Biz darbe yapacağız" anlamına gelir. Ağızlarından çıkanı kulakları duysa iyi olur.

Okyanus ötelerine kadar uzanan derin bir hafızaya sahip olan İYİ Parti, çöpteki; kokuşmuş sistemi tekrar millete servis etmek için keşfettiği "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" aldatmacasının günlerdir reklamını yapıyor.

"Ucu vesayetçilerin elinde olan bir ipi güçlendirmek, sizi daha "güçlü" çekmekten başka ne işe yarar ki?" diye düşünüyor, bu "Güçlendirilmiş" versiyonu çok merak ediyorduk.

Nihayet Meral hanımın açıklamaları "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" buluşunun gerisindeki gizemi aydınlattı.

Sıkı durun; asrın siyasî keşfini aktarıyorum!..

Efendim, çatıda üretilen müthiş buluşa göre, getirecekleri "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem"de, Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı, Akşener Başbakan olacak, diğer partnerlerine de; cürmüne göre bakanlık verilecekmiş.

Geçen seçimde köşe bucak kaçan, aday olmamak için Muharrem İnce'yi "kahraman" yapmayı bile göze alan Kılıçdaroğlu'nun, son günlerde; yürek yemiş bir tavırla sergilediği meydan okumaların sırrı buymuş demek ki...

Bu müthiş(!) buluşu ben bir yerden hatırlıyorum. Böbürlenerek sundukları bu buluş, milletimizin lanet okuduğu "koalisyon" değil mi?

Haksızlık etmeyelim; o koalisyonların aynısı değil...

O zaman koalisyon ortakları sadece hükümeti paylaşıyordu. Burada ise cumhurbaşkanlığı da dahil edilmiş. Yani bu yeni buluş; "Güçlendirilmiş Koalisyon Sistemi" olmuş.

Bu güçlü(!) sistemde sadece hükümeti değil, "devleti" de paylaşacaklar!

Vesayetçilerin ipi gerçekten oldukça güçlenmiş...

Bu yeni sistemin gerçekleşmesi için suyun ötesindekilerden okyanus ötesindekilere kadar bütün Haçlı-Siyonist güçlerin elinden gelen desteği vereceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Allah çocuklarımızı, "koalisyon" denen bu millî felâketi; bizim gibi yaşayarak öğrenmekten muhafaza eylesin.