İbrahim Güneş
İbrahim Güneş
Tüm Yazıları

Fotoğrafa dikkatle bakın!

Tesadüf mü bilmiyorum ama CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, Artvin'den seçim için çalışıyoruz mesajını Kılıçdaroğlu ile verdi. Zira hem masada hem de duvarda Kılıçdaroğlu vardı. "Kılıçdaroğlu pes etti mi, yoksa yerel seçim sonucuna göre pozisyon mu alacak?" Zira Ankara'da kendisine bir ofis tutması, sosyal medyadan hala muhalefet lideri gibi mesajlar paylaşması dikkat çekiyor. Yani bir başka deyişle Kılıçdaroğlu'nun torun sevmeye gideceğini düşünenler sanki biraz yanılıyor gibi.

Kılıçdaroğlu'nun elini verdi kolunu kurtaramadı pozunun sosyal medyada sıkça dolaşması "partiyi İmamoğlu'na kaptırmayın" çağrısı tesadüf olmasa gerek. İmamoğlu, eski "baba"sına "Biraz ukalaca olacak ama ben hiç seçim kaybetmedim" diye cevap verdi. Özgür Özel ise CHP ile küs durumda olan Halk TV'ye koştu. Hem İsmail Küçükkaya hem de Özel, yayında Kılıçdaroğlu için övgü dolu ifadeler kullandı.

Özel, "Kılıçdaroğlu, ofis açsın ama siyasi mücadele için değil, Türk siyasetine katkı için çalışsın" mesajı verdi. Yani bir başka deyişle "artık bize bulaşma, iktidarı yıpratmak için siyaset yap" dedi.

Ama esas dananın kuyruğu yerel seçimde kopacak.

Zira İmamoğlu, seçimi kazanıp, İBB Başkanlığı'ndan istifa edip, CHP Genel Başkanı olmayı planlıyor.

Özel, İmamoğlu seçimi kazanamazsa ben genel başkanlığımı perçinlerim düşüncesinde, hatta sıcak mesajlarla Kılıçdaroğlu'nun desteğini de almayı umuyor gibi görünüyor. Kılıçdaroğlu ise yerel seçimde olası bir hezimet durumunda rüzgârın kendisinden yana dönmesi ihtimalini kolluyor.

Bu süreçte Özel'in Halk TV ile yeniden gönül köprüsü kurması tesadüf değil elbette. Hatta Kılıçdaroğlu'nun iptal ettiği sözleşmelerin dönem zararıyla birlikte tazmin edilmesi yönünde talimatlar verdiği iddia ediliyor. CHP'li gazeteciler meseleyi açık açık dile getiriliyor. Belli ki yerel seçimde CHP medyasında da güç savaşları yaşanacak. Peki "saflar ne?" diye soracak olursanız ona da cevap verelim...

Özel, Halk TV'yi yanına almaya çalışıyor.

KRT'nin başına Sarıgül'e yakın bir isim geçti. Sarıgül, Kılıçdaroğlu ile birlikte

Sözcü TV'nin ilk günden bu yana İmamoğlu ile yakın olduğu herkesin malumu...

Akşener'in sözcü ekranlarında sürekli doğranmasının sebeplerinden biri de bu zira İmamoğlu, hem İyi Parti hem HDP'yi aynı safta buluşturamazsa seçimde hiç şansı olmadığını biliyor. Bakalım seçmen tüm bu oyunlara sandıkta nasıl bir cevap verecek.

İNSANLIĞIN VİCDANI ERDOĞAN

Biliyorsunuz, Türkiye 40 adet Eurofighter savaş uçağı almak istiyor. İngiltere ve İspanya yeşil ışık yaktığı halde, Berlin yönetimi muhtemelen ABD'nin de dümen suyunda olduğu için uçakların satışını engelliyor. Erdoğan, Berlin'de bu konu üzerinden Türkiye'yi yönelik tehdit diline sert tepki gösterdi.

Erdoğan, "Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz. Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna gelmiştir. Bir basın mensubu olarak, bizi bununla tehdit etmeyin." İfadesini tarihe not düştü. Almanya'nın 800 milyon avro harcadığı, Euro Hawk İnsansız Hava Aracı Programı iflas etti. Üretilen tek prototip olan RQ-4E müzeye konuldu. Yani şu anda Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağına ihtiyacı olabilir ama gelecekte Almanya'nın da insansız hava araçlarına ihtiyacı olacak. Ve bu konuda Türkiye lider ülke konumunu perçinlemek için hızla yol alıyor. Kaan, Kızılelma, Bayraktar TB3 gibi sistemleri etkin ve caydırıcı bir güç olarak kullanmaya başlayabiliriz. Gün ola harman ola o zaman bakarsınız Berlin yönetimleri Ankara'nın yolunu tutar ve "Şu SİHA-JET işlerinde birlikte çalışsak" deyiverirler...

"KEK KUANTUMU YENDİ"

250 bin üye dile kolay ama tek tek saymaya kalksanız neredeyse 3 gün sürer. Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Fatih Kütüphanesi'ne üye olan gençlerin sayısı 250 bini geçti. Gençlerin ilgisini görünce içimden "bizi bu gençler geleceğe taşıyacak" demeden edemedim. Hem çocukları sokaklardan, kötü alışkanlıklardan koruyorlar, hem de geleceğe hazırlıyorlar. Üstelik ücretsiz ikramlar, internet, fotokopi, yazı çıktısı hizmetleriyle de özellikle öğrencilerin yüklerini hafifletiyorlar. Emek verenlerden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden İnce "Kek kuantumu yendi" demişti. Oysa mesele kek değil mesele vizyonla ilgili.