Mustafa Sabri Beşer
Mustafa Sabri Beşer
Tüm Yazıları

İsrail'in Fauda'sı mı, İBB'nin Animasyonu mu?

İslam ve Müslüman düşmanı emperyal güçlerin kullandığı enstrümanlar yurt içinde de yurt dışında da aynı. Aynı kaynaktan beslenen güçlerin sıklıkla kullandığı ve başarılı olduğu bu enstrümanların başında sinema ve televizyon gibi sanat alanları geliyor.

Türkiye'de Müslümanları şeytanlaştırma işini Yeşilçam vasıtasıyla yapmaya çalışan bu güçlerin dünya çapında aynı amaçla kullandıkları yeni mecranın adı Netflix!

Hatırlayalım, uzunca bir zamandır Yeşilçam filmlerinde kullanılan Müslüman tiplemelerini...

Başta imam olmak üzere bütün İslam ve Müslüman roller kötücül ve gerici...

İmamlar; eğitimsiz, geri kalmış, çağı yakalayamamış, hurafe batağında boğulmuş, ilim düşmanı, kara sakallı, kara cübbeli insanlar olarak gösterildi!

Müslüman kesim ise alt tabaka insanlar ve genellikle hizmetçi, yoksul, cahil, kötü şartlarda yaşayan insanlar.

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesinin -İBB- algı oluşturmak adına yaptığı; Metrolarda ve insanların en yoğun kullandıkları sahalardaki duvar animasyonu tarzı afişlerinde konu ettiği; mavi yakalı temizlikçilerin başörtülü, sakallı muhafazakâr tiplemenin kaba hatlara sahip ve her ikisinin de Ekrem İmamoğlu ve ekibinden küçük bir mesafe yordamıyla ayrı resmedilerek ötekileştirilmeye çalışılması gibi.

Yeşilçam filmlerinde din hep aşağılandı. Dini değerler kötülendi. İslam'ın haram kıldığı her şey meşruymuş gibi sunuldu. Müslümanlar cahil ve eğitimsiz gösterildi.

Yeşilçam aracılığıyla ülke içinde sanat yoluyla İslam ve Müslümanlara yönelik olarak yapılan operasyonlar şimdi başta Netflix olmak üzere diğer uluslararası içerik üreticileri vasıtasıyla yapılıyor.

Netflix'te yayınlanan "Fauda" isimli dizi bunun tipik bir örneği.

Fauda, İsrail yapımı bir dizi. Başrolde İsrail'in sivil güvenliğini sağlamaya çalışan bir teşkilatın üyeleri var. Ve tabii ki düşmanları Filistinli Müslümanlar! Onlar dizide "Filistinli" veya "Müslüman" değil. Onlara yakıştırılan sıfat "terörist"! Yani Filistinli veya Müslümansan direkt teröristsin!

Dizide yapılan algı karartması bununla sınırlı değil. Yeşilçam'ın Müslüman imajı üzerine yaptığı karartmanın çok daha fazlası yapılıyor bu dizide.

Filistinliler hayatın her anıyla adeta sefilleri oynuyor. Uyuşturucu, fuhuş, terör, hırsızlık, yalan, aldatma... Hayatın bütün olumsuzlukları adeta Müslümanların üzerine boca ediliyor.

İsrailliler ise masum ve barışçıl roldeler. Eğitimli, bilgili, güzel giyinen, kibar, entelektüel insanlar. Tek düşündükleri Yahudi halkının güvenliği. İyilik timsali insanlar!

Tıpkı CHP'li İBB'nin animasyon ve afiş çalışmalarında kullandığı algı karartması gibi!

İki dünya arasındaki farklar sadece insanlar üzerinden değil mekanlar üzerinden de hoyratça sergileniyor. İsrail'in işgal marifetiyle kendisine başkent yaptığı Tel Aviv, sözde medeniyetin merkezi. Yaşanabilir mekanlar, güzel sahiller...

Gazze ise keşmekeşin hâkim olduğu, sokaklarında uyuşturucu, silah, kadın ticaretinin yapıldığı berbat ötesi bir şehir. Şehir bile denmez, izbelik!

Mossad yapımı olduğu her halinden belli olan dizide Filistinlerin haksız oldukları yine Filistinlilerin ağzından veriliyor. Terörist oğluna barış çağrısı yapan baba, güya Yahudilerin masum olduğunu dünyaya ilan ediyor.

Siyonistler, kendi fikirlerini ve düşüncelerini güya Müslümanlar üzerinden dile getiriyorlar!

Bir zamanlar Yeşilçam üzerinden coğrafyamıza yönelik yapılan şeytanlaştırma çalışması şimdi Netflix üzerinden dünyaya yapılıyor.

Düşmanı yenmenin yolunun onu iyi tanımaktan geçtiğini çok iyi bilen İsrail, İslam'ı en az Filistinliler kadar iyi bildiğini dizide sergilemekten kaçınmamış. Müslümanların bu ezeli savaşı nasıl kazanacağı da buradan anlaşılmalıdır!

Ancak "gerçek" her fırsat ve zeminde ortaya çıkar ya, tam da bunun gibi İsrail yapımı olan ve İsrail'in Filistin işgalini haklı çıkarmak için çekilen "Fauda" dizisi bile İsrail'in yaptığı kötülükleri perdelemeye yetmiyor.

Yetmiyor çünkü; İsrail İŞGALCİDİR ve VAHŞETİN en büyük aktörü olarak tarihin sayfalarına geçmiştir.

Düşünün, kendinizi aklamak için tonlarca para harcayıp bir film yapıyorsunuz ama kendinizi ne kadar masum gösterirseniz gösterin elinizdeki kanı gizleyemiyorsunuz!

İsrail, kendini aklayamayacak kadar kara bir geçmişe sahip!