Madem emperyalizmi kovduk, o zaman vals!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin nasıl bir dilemma içinde olduğunu anlatmaya sayfalarımız yetmez. İşte son örneği. 9 Eylül'de İzmir'in kurtuluşunun sene-i devriyesinde smokinler giymiş beyler, tuvaletler içindeki hanımlarla vals yaptılar.. Muazzam bir görüntü.. O dansı izlerken şöyle geçirdim içimden; "...Allah göstermesin ya işgali püskürtememiş olsaydı Atalarımız. Korkarım Konak Meydanı'nda smokinli beylerle tuvaletler içinde hanımlar valsler yaparak kutlarlardı..."

**

Şimdi okurken gülüyorsunuz fakat durum çok ciddi.. Bunun Tunç Soyer'le yahut Ekrem İmamoğlu ile falan da ilgisi yok. Genel olarak Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki refleks bu. Bütün milli bayramları ve kurtuluş günlerini böyle kutluyorlar.. Kahraman milletimiz bu vatanı emperyalistlerden kurtarmamış da sanki emperyalistler bizi mankurtlaştırmış gibi..

**

Sanmayın sadece bir valse bakarak yapıyorum bu yorumu. Üstelik yakından izleyenleriniz bilecektir müzik ve dans milliyetçisi falan da değilim.. Kimleri kimleri selamladım bu köşede.. Kızdınız bile bana bu yüzden.. Hiç de öyle dertlerim yok yani. Fakat izlerken insan kendini bir kötü hissediyor.. Madem İzmir'in kurtuluşu, çal bir zeybek kırsın dizlerini Efeler, öyle değil mi?.... Vals nedir?.. Sonra, mesela bir hafta sonra, yap bir yaza veda partisi, aynı meydanda hep beraber vals de yapalım tango da..

**

Bakın mesele vals falan değil. CHP'de çok ciddi bir yerlileşme sorunu var.. Batının PKK'ya olan desteğine rağmen, hâlâ 'dostlarla iktidara yürüyoruz' diyerek PKK'nın siyasi kanadı HDP'ye arka çıkıyorlar.. Buz gibi bir Amerikan darbe girişimi olduğunu bildiğimiz 15 Temmuz'un Türkiye'deki ana aksına karıştığı saptanan ve bu nedenle kamudan ihraç edilen FETÖ'cüleri göreve iade edeceklerini söylüyorlar.. Mevcut ABD Başkanı Biden'ın açık açık, 'muhalefeti destekleyip Erdoğan'ı devireceğiz' sözüne ağız dolusu, 'sen işine bak biz gereken muhalefeti burada yapıyoruz zaten sana kalmadı' diyemiyorlar.. Ama çıkıyorlar meydanlara antiemperyalist marşlar okuyorlar.. Bu hiç inandırıcı değil.. Biraz daha bu topraklara ait olmaya çalışmalı CHP...