Prigojin'in ölümü ve Putin'in olay üzerinde konuşmasından ne anlayalım?

Prigojin ve Wagner'in üst düzey bir kaç ismi, uçak kazası ile öldürüldü.

Olayın kendisinden daha çok siyasi sonuçlarına bakılmalı..

Herkes, hatta Biden bile sabretmeden,"Rusya'da Putin'den bağımsız hiç bir olay olmuyor, şaşırmadım... " diyerek Putin'i hedef gösterdi!

Şimdi zaten mesele de bu değil mi?

Bu kadar acele ederek, cesetlere bile ulaşılmadan, olayı yaptıranın Putin olduğunu, Amerikan Başkanı deme gereğini neden hissetsin?

Ava giderken avlanmak olmasın bu...

Rusya devlet kanalı, bir kaç yıl önce Putin'le ilgili bir belgesel yapıyor. Orada röportajda soruya verdiği cevapta: "İhanetten başka, her şeyi affederim..." diyor.

Hemen devreye bu cevap alınarak üstüne koca koca isimler, "Olayı Putin yaptı, alın bu da ispatı..." diye analiz (!) yapmaz mı?

Uçak kazası üzerine Putin konuşma yapıyor.

Konuşmada kullandığı cümleler ve vücut dili manidardır...

Prigojin'den bahsederken, hizmetlerinden bahsediyor, ilk defa kendi talimatları doğrultusunda hareket edildiğini ispat eden cümle kullanıyor. (Oysa uzun zaman Wagner özel şirkettir denilirdi...)

Ve tabii başarısından konuşurken, "Hatalar yapan adamdı..." tanımını da ifade ediyor.

Hatırlarsanız Prigojin ayaklanması sırasında Putin, tek kelime Prigojin isminden bahsetmedi ama olayı ihanet olarak tanımladı.

Dolayısı ile Putin, o gün ile bu gün arasında, kendine ters düşmediğini de göstermek istiyor.

Diğer taraftan Afrika üzerindeki büyük oyun kurgusunda Prigojin ve Wagner boyutu Putin için önemliydi.

Aslında Putin, Prigojin'in itiraz seslerinin yükselişini suskunlukla körükledi.

Protojin şahsen Putin'e karşı çıkmadı, ayaklanma sırasında devlet nizamı bozulmadı, asker içinde çatışma olmadı eleştirilerine bakılırsa, bayağı haklılık payı bile vardı.

Dolayısıyla Putin için ihanet nedir, ona iyi bakılmalı!

Afrika, Prigojin ve Wagner etkisi Afrika özelinde de Putin için önemliydi!

"Afrika'da savaş sesleri duyulurken, Ukrayna süreci için yeni cephe planladığı dönemde, Prigojin ve Wagner üst düzey isimlerinin ölümü en çok kime yaradı?" sorusunu sıralarsak, çok adres çıkacak ama kime yaramadı sorusuna ise tek adres gösterebilirim. O da Putin!

Afrika hazırlığı ve Belarus cephesi hazırlığı yapılırken, bu olay ordu içinde ve asker arasındaki dayanışma açısından, haliyle ciddi hayal kırıklığı oluşturacak.

Bunu Putin karşıtı ittifakın sonuna kadar kullanması doğaldır.

Bu olayın Rusya içinde gerçekleşmesi ise başka bir tartışma konusudur.

Ama araştırma bitmeden, deliller toplanmadan, tüm veriler ispatı ile kamuoyu ile paylaşılmadan; patlayıcı mı, füze mi bilinmeden, son sözü söylemek abestir...