Yunanistan neden kışkırtılıyor?

Başkan Erdoğan'ın, İzmir'den Yunanistan'a yönelik mesajı; esasında konunun içeriğini bize izah eder mahiyetteydi...

Adalar neden silahlandırılıyor?

Erdoğan'ın "Şaka yapmıyoruz, kendinize gelin!" mesajının altındaki "uyarılar", sadece Yunanistan'la sınırlı değildi. Türkiye, ABD'nin ısrarla sınırlarımıza dayatmak istediği yeni PKK ve YPG "devletçik" projesine, kendi eylemleri ile dur diyor. Suriye üzerinde beklenen ve neredeyse sayılı günler kaldığı iddia edilen operasyon için, "Amerika'dan endişe duyuyoruz" beyanları boş değil.

Tabii bu beyanların sahadaki yansımasını doğru okursak, Ankara'nın siyasi kararlılığına, nereden engel olunmak istendiğine dair; yeterli ipuçları bulabiliriz.

Yunanistan üzerinden Türkiye'yi tuzağa çekme niyeti var açıkçası. NATO üyeliği konusunda da dikkatli cümleler kullanmak gerekiyor.

Mesele Türkiye'yi aynen Rusya gibi tuzağa çekmek ve sonucunda NATO'dan çıkartmaktır. Bu durumda Suriye konusunda Türkiye'ye yönelik, arka plan operasyonu devreye sokulabilir.

Suriye'nin bölünmesini, eylemleri ile engelleyen Türkiye, ABD'nin Suriye topraklarında kurmak istediği PKK "devletçiğine" karşı koymakta. ABD başkalarının topraklarını parçalayıp, istediği yeni harita çizimini, sözlü izah edemiyor. Kendi kamuoyuna ve dünya kamuoyuna nasıl izah edecek durup dururken? Türkiye'yi dışarıdan ve içeriden krize sürükleme gayreti de bundan ötürüdür.

İstikrarsızlaştırılmak istenen Türkiye, Yunanistan'la lokal krize iteklenmek istenen Türkiye, ekonomik çalkantıya teslim edilmek istenen Türkiye, iç politikasında özellikle Suriyeliler konusundaki söylemleri ile birlikte okunmalı.

ABD İpek yolu hattını baypas etmekte, yeni enerji kanallarını "PKK eksenli Kürdistan" üzerinden arzu etmekte. Bunun için bölgenin ve dünyanın haritasını istediği gibi şekillendirme peşinde.

Rusya-Ukrayna çatışması ile konunun Ukrayna üzerinden bağlantı halkası kopmuş oldu. Türkiye ciddi engel ve bu engeli NATO üyesi olan Türkiye aleyhine fiili duruma dönüştüremiyor. Nasıl izah ve hangi gerekçelerle izah etsin?

O nedenle Yunanistan fitne düğmesi olarak karşımızda. NATO içerisinde pekişmeli ve aynı NATO'dan korunmanın yolu da; NATO'da kalmaktan geçiyor.

Türkiye süreci doğru yönetemeyen Rusya gibi yapmadı ve de yapmamalı. Yunanistan Türklerin "Ava giderken avlanma" yöntemini unuttuysa, hatırlatmak için yeni ve gerçek fırsat karşımızda. ABD Türkiye ve Rusya'nın Suriye konusunda nasıl bir ortak payda üzerinden anlaşabileceklerini hesaba kattığı için, Yunanistan'ı kurban gitse bile; koz olarak kullanacak.

Satranç oyunu başladı.

Türkiye hem kendi tarihsel birikimi, hem de son özelikle Rusya Ukrayna sürecinden aldığı derslerden de yola çıkarak; Şah-Mat yapacak ve yapmalı İnşallah...