İngiltere, üzerindeki “sır” perdesini mi aralıyor?

Olayların başladığı günden bu güne, İngiltere dikkat çekiyor. Avrupa'nın "ortak ekonomik" havzasını terk ederek, Brexit süreciyle birlikte, aslında İngiltere yol haritasını göstermişti. Bu durumda, Kıta Avrupa'sı krizin merkezi olacaktı. Rusya ile ilişkileri derin geçmişe dayalı Almanya, Fransa ve onlara sonradan eklenen İtalya'dan oluşan Avrupa, kendi başına gelecek "inşaa" etme peşindeydi... Tabii "küresel kıtlık" ve "su krizleri" gibi oluşacak yeni dünyanın sorunlarında, kimse kendisine yük istemediği gibi, bilakis kendi çıkarları için ortalığı ateşe verme yolunu tercih etti.

Almanya'nın, Türkiye içerisine dizayn etmek istediği kurguları, şimdi daha net görebilmemiz mümkün! Gezi olaylarından 3'üncü Köprü ve İstanbul Havalimanı'na kadar, itirazların köküne indiğimizde de Almanya'nın gövdesini görmüş olduk! Doğru mu?

Şimdi de İngiltere görünür olarak sahaya inmiş gözüküyor. Almanya ve Fransa ile başka bir hesaplaşma söz konusu. Bu durum Türkiye açısından işe yarıyor gibi. Ukrayna meselesine bakarken, bu parantezi ayrıca okumamız gerekiyor.

Ve tabii Polonya...

İngiltere'nin komutasında daha yüksekten ses çıkartması, "Günün sonunda ne gibi mükâfat almış olacak?" diye sorarsanız, Ukrayna'nın "yarısını" demiş olmam abartı olmayacaktır. Almanya, Fransa, İtalya kendince bağımsız ve Rusya ile işbirliği üzerine kurguladığı politikalarının cezasını, şu anda Ukrayna krizi ile birlikte almaktadır.

ABD ile İngiltere arasındaki suyun sızmadığı ilişkileri, yakında çatlak vermiş olarak görürsek şaşırmayacağım.

Rusya, o nedenle ABD ile işbirliği kurmayı; İngiltere ile yol yürümekten daha avantajlı olarak okumakta.

Bunlar derin meseleler. Çünkü, geçmişe dayalı beş yüz yıllık düşmanlık söz konusu. Dolayısıyla, Ukrayna üzerinden sadece Rusya ile çekişme söz konusu değil, Avrupa da tokat yiyerek nasibini almaktadır.

Yunanistan olayı; bu büyük kavganın nasıl şekilleneceği ile bağlantılıdır. İngiltere, Yunanistan'a fazla prim vermedi, vermeyecek...

ABD için ise durum farklı. İngiltere Başbakanının alelacele sürpriz olarak Kiev'e gelmesi; Alman, Fransız, İtalyan mevkidaşlarının; Kiev ziyaretinden rahatsızlık duyması ile bağlantılıdır. Zelenski'yi boş bırakmanın sorun olacağından korkan İngiliz Başbakanı, oyunun yeni boyutlarına geçişin yakın vadede meydana çıkacağına da haber vermekte...